آوای جنوب

واگویه معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد از یک درد تاریخی/بی‌توجهی به مهندسین؛ نادیده گرفتن نظام مهندسی

آوای جنوب

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دفاتر فنی با چالش‌هایی مواجه هستند کمرنگ شدن نقش مهندسین در کشور یک نمونه است در بسیاری از مجموعه ها مهندسی نقش پررنگی در تصمیم گیری ها ندارند

به گزارش آوای جنوب ، همایش مدیران کل دفاتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل استانداری‌های کشور در محل سالن دولت کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

در این آیین کیامرث حاجی زاده معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان استانی تاریخ‌ساز است وقتی به پیشینه آن نگاه می‌کنیم تاریخی سراسر از رشادت دارد در حمله رومی ها به کشور سردار کهگیلویه و بویراحمدی آریوبرزن راه را بر روی سپاه اسکندر می‌بندند.

وی گفت در مبارزات با طاغوت پهلوی حماسه تنگ تامرادی را داریم که رژیم رضاشاه مردم را بمباران هوایی می کند.

این مسئول یادآور شد: در دفاع مقدس مردان و زنان این دیار همراه با مردم ایران رشادت‌ها آفریدند با تقدیم ۱۹۰۰ شهید یکی از استان‌های اول ایران در تقدیم شهید به شمار می‌روند و در چند روز اخیر نیز دو هوطن کهگیلویه و بویراحمدی در حادثه تروریستی حرم شاهچراغ به شهادت رسیدند.

وی در ادامه به برخی از ظرفیت‌های استان اشاره کرد و گفت: جغرافیای استان چهار فصل است در منطقه گرمسیری افزون بر ۲۰ درصد نفت کشور از کریدور این استان صادر می شود.

این مسئول افزود: افزون بر ۹۰ درصد از استان جنگلی و مرتعی است حدود ۱۰ درصد از روان آبهای جاری کشور در این استان است بارش های بالاتر از نرم کشوری داریم سرچشمه جلگه خوزستان و برخی از مناطق فارس و رودخانه کارون و مارون و زهره از این استان است.

این مسئول یادآور شد: یک درصد از جمعیت کشور در این استان زندگی می کنند و از برکات نظام جمهوری اسلامی برخوردار بوده است.

وی در ادامه گفت: دفاتر فنی با چالش‌هایی مواجه هستند کمرنگ شدن نقش مهندسین در کشور یک نمونه است در بسیاری از مجموعه ها مهندسی نقش پررنگی در تصمیم گیری ها ندارند مشکلات عدیده ای در آیین نامه ها وجود دارد که باید بازنگری شوند.

حاجی‌زاده اظهار کرد: بحران‌های طبیعی زیادی در کشور وجود دارد کشوری هستیم که جزو ۱۰ کشور اول در حوادث و بحران ها به شمار می آییم باید دید چقدر نظام مهندسی را در پیشگیری از حوادث دخالت داده ایم در قوانین بالادستی نظام مهندسی را نادیده گرفته ایم.

وی با بیان اینکه باید به تاریخ خود برگردیم یادآور شد: از مفاخر دنیا در بحث معماری و مهندسی به شمار می‌رویم بناهای تاریخی ما از نظر سیما و منظر در دنیا متفاوت است عمر بعضی از کشورها به اندازه عمر نظام مهندسی در کشور ما نیست.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: خلأهای قانونی برای نظارت بر ساخت و سازهای شهری اکنون ما را دچار مشکل کرده است جایگاه دفاتر فنی به خوبی دیده نمی شود.

وی افزود در طرح نهضت ملی مسکن باید دفاتر فنی نظارت مستقیمی بر این کار داشته و دخالت بیشتری کند در استان کهگیلویه و بویراحمددر کشور باید یک میلیون مسکن بسازیم که باید با عزم جهادی و همکاری همه ساختمان های با کیفیت تحویل دهیم.

با دیگران به اشتراک بگذارید
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president