ساعت: ۱۳:۴۶ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۴/۳ شناسه خبر: 36904

رئیس آبفار گچساران گفت: در حال حاضر ۱۳ روستای گچساران با بحران کم‌آبی روبرو هستند و به وسیله آبرسانی سیار آب آشامیدنی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند. آوای جنوب شامگاه شنبه نشست بررسی تنش آبی و بحران آب در شهرستان گچساران با حضور فرماندار، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، مسوولان و روسای […]

رئیس آبفار گچساران گفت: در حال حاضر ۱۳ روستای گچساران با بحران کم‌آبی روبرو هستند و به وسیله آبرسانی سیار آب آشامیدنی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.
آوای جنوب

شامگاه شنبه نشست بررسی تنش آبی و بحران آب در شهرستان گچساران با حضور فرماندار، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، مسوولان و روسای نفت گچساران و دیگر مسوولان شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری گچساران برگزار شد.

 در این نشست سیادت شیری اظهار کرد: یکم تا هفتم تیرماه به عنوان هفته صرفه‌جویی و بهنیه استفاده از آب نامگذاری شده است.

 رئیس آبفار گچساران با  اشاره به کمبود آب در مناطق روستایی گچساران گفت: عدم استفاده صحیح از منابع آبی در این شهرستان موجب شده که روستاهای این منطقه دچار مشکلاتی شوند.

وی با اشاره به روستاهایی که از آب منطقه شرکت نفت استفاده می‌کنند، گفت: روستای باباکلان جز روستاهای پروژه حرم به حرم از روستای تلخاب شیرین تا روستای باباکلان است که در این مسیر قرار گرفته‌اند.

شیری با اشاره به وضعیت آب روستای بی‌بی حکیمه در گچساران گفت: افت کاهش فشار آب در این منطقه موجب شده بود که آب به روستای باباکلان نرسد.

 رئیس آبفار گچساران افزود: مشکل اصلی  بسیاری از روستاهای گچساران که با کمبود آب مواجه هستند، کاهش دبی آب در این مناطق است.

شیری ادامه داد: هم اکنون تعداد ۲۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۴ دهنه چشمه که به دلیل خشکسالی و کاهش بارندگی در سالهای اخیر این چشمه‌ها و چاه‌ها کم آب و یا خشک شده و نیاز به آبرسانی دارند.

 وی با اشاره به روستاهایی که با تنش آبی مواجه هستند، ابراز کرد:  روستاهای شیخ خواجه، هسته کوه، پیرسبز، آبریگون، دژسلیمان، انبارگاه، میرعزیز، چرزو، باباکلان، مجموعه روستاهای نارک از جمله روستاهای هستند که مشکل بحران کم آبی دارند.

 شیری بیان کرد: در حال حاضر این ۱۳ روستا  با جمعیتی  ۳۶۰ خانوار که  یک هزار و ۹۸۷ نفر جمعیت این روستاها را تشکیل می‌دهند به وسیله  آبرسانی سیار آب  آشامیدنی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.

 وی  در ادامه با اشاره به روستاهایی که از منابع آبی شرکت نفت استفاده می‌کنند، گفت: نبود منبع موجب شده که این روستاها که در منطقه تاسیسات نفتی واقع هستند از آب شرکت نفت برای مصارف خود استفاده کنند.

شیری  با بیان اینکه هم اکنون روستای سادات و خلف‌آباد  از آب شهری  تامین می‌شوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه سه روستا در این مسیر در جهت کنتورگذاری و استفاده از آب شهری با اداره آبفار روستایی همکاری ندارند و از آب شرکت استفاده می‌نمایند.

 رئیس آبفار گچساران با اشاره به روستای باباکلان افزود: تامین آب روستای باباکلان از بستر رودخانه زهره به طول ۳۰۰ متر خط انتقال  درحال اجرا است.

 شیری ادامه داد: با توجه به قطع شدن آب در روستای باباکلان ۳۰۰ متر لوله ۵ اینچ  ازطریق استان در جهت تعویض خط انتقال آب شرب  فرسوده روستای باباکلان بارگذاری شده است و به این منطقه انتقال داده شد.

وی خاطرنشان کرد: عملیات جوشکاری این ۳۰۰ متر به صورت روکار در منطقه آغاز شده و امیدواریم ظرف مدت چند روز آینده این کار به اتمام برسد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عنوان کرد
آبرسانی به روستاها و مناطق محروم در اولویت‌ اقدامات شرکت بهره‌برداری نفت گچساران
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: آبرسانی به روستاها و مناطق محروم از اولویت ها و مسوولیت‌های اجتماعی نفت به شمار می‌رود.

بعد از ظهر امروز نشست بررسی تنش آبی و بحران آب در شهرستان گچساران که با حضور فرماندار، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، مسوولان و روسای نفت گچساران و دیگر مسوولان شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری گچساران برگزار شد.

 در این نشست هوشنگ صیدالی با توجه به مشکلات کم آبی، کاهش بارندگی و خشکسالی‌های چند سال اخیر در کشور اظهار کرد: یکی از مسوولیت‌های اجتماعی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از همان شروع و ساخت و قرارگیری تاسیسات در مناطق گوناگون آبرسانی به مناطق روستایی است.

 وی با بیان اینکه آبرسانی به روستاها و مناطق محروم جز اولویت و مسوولیت‌های اجتماعی نفت به شمار می‌رود، گفت: یکی از برنامه‌های شرکت نفت علاوه بر تولید نفت، حفاظت و صیانت از تاسیسات نفتی، خدمات‌رسانی به مناطقی است که تاسیسات نفتی در آن مکان وجود دارد.

 صیدالی در ادامه با اشاره به اینکه تعداد ۳۰ روستای گچساران توسط  شرکت بهره‌برداری نفت و گاز تامین آب می‌شود، عنوان کرد: برخی از مناطق شهر دوگنبدان آب مصرفی خود را از طریق این شرکت تامین می‌کنند که این روند بر تولید نفت ما تاثیر می‌گذارد.

 وی ابراز کرد: کمبود آب در برخی از مناطق روستایی بسیار زیاد است که برای تامین آب مورد نیاز این روستاها  موجب شده که مخازن آبی شرکت نفت کاهش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عنوان کرد: همه ما می‌دانیم این نفتی که تولید و صادر می‌شود اگر به این موضوع نگاه اقتصادی داشته باشیم نفت صادر شده  برای همه مردم است و اگر بنا باشد همه چیز را بر روی مردم ببندیم این امر خوشایند نیست.

 صیدالی تصریح کرد: اگر زحمتی کشیده می‌شود آن زحمت برای همه مردم است و این مردم که در نزدیکی تاسیسات نفتی هستند  در اولویت کار ما قرار خواهند گرفت.

 این مسوول  اذعان کرد: در  منطقه روستای بی‌بی حکیمه یک مشکل کمبود آب و افت فشار تا به امروز وجود داشته  و ما برای تامین آب این روستا مجبور بودیم که تولید نفت را کاهش دهیم.

 صیدالی با بیان اینکه این ۲ درصد اعتبار نفتی که به شهرستان گچساران تخصیص داده می‌شود از همان تولید نفت است و اگر تولید نفت نباشد و یا کاهش یابد از این اعتبارات کاسته خواهد شد.

 مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران  ادامه داد: با توجه به وجود مشکل آب در روستای باباکلان علی‌رغم مشکلات دیگر آبرسانی از سوی شرکت نفت به این روستا در حال انجام است و این را وظیفه خود می دانیم.

 وی ادامه داد: انشعابات زیادی از آب نفت برای روستاها  و دیگر مناطق شهر گرفته شده است.

 صیدالی با بیان اینکه  در هر ساعت  ۴۶۰ متر مکعب از مخازن آبی شرکت نفت آب برداشت می‌شود، گفت: هر چه آب در این مدار وارد می‌کنیم برداشت می‌شود.

 این مسوول در ادامه با بیان اینکه با توجه به  خطوط انتقال آب روستایی در بسیاری از روستاها و تامین آب شهر دوگنبدان از سد کوثر اظهار کرد: روستاهایی که در مسیر تاسیسات و خطوط لوله‌های نفت قرار گرفته‌اند باید آب مورد نیاز آنها مشخص شود که از کجا باید تامین شود.

 وی ادامه داد: نباید دست بر روی دست گذاشت و منتظر ماند که آب از روستای بی‌بی حکیمه یک به روستای گچساران سه رساند.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و  گاز گچساران افزود:  با توجه به داشتن نیروهای حراستی در تاسیسات بیرون از منطقه مردمی که در کنار تاسیسات نفت ساکن هستند نیز این افراد از تاسیسات نفتی حراست می‌کنند  و امنیت اولیه تاسیسات توسط این افراد حفظ می‌شود.

 وی گفت: این افراد به نوعی همکار ما هستند و اگر دچار مشکل شوند یک نابسمانی در منطقه به وجود می‌آید.

 صیدالی در ادامه به روستای آبگرمو اشاره کرد و گفت: این روستا که در نزدیکی شهر قرار گرفته آب مصرفی خود را از شرکت نفت تامین می‌کند.

 وی افزود: چنین عواملی است که بر تولید نفت در این شهرستان اثر گذاشته است.

 صیدالی  بیان کرد: پتروشیمی گچساران که آب مورد نیاز خود را از شرکت نفت تامین می‌کند وهمچنین منازل شخصی دیگری از شرکت تامین می‌شود که در روزهای آینده مجبور هستیم آب این منطقه را قطع کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: این معضلات باید برداشته شود تا تولید نفت در این شهرستان دچار مشکل نشود.

وی افزود: اداره زندان، کارگاه بلوک زنی زندان، دانشگاه پیام نور، دانشکده نفت، بیمارستان ۹۶ تختخوابی بی‌بی حکیمه، منازل منابع طبیعی این اماکنی هستند که در شهر دوگنبدان از منابع آبی نفت مصرف می‌کنند.

 صیدالی با انتقاد از کم‌کاری برخی مسوولان اظهار کرد: روستاهایی هستند که کنار دست آنها آب شهری است اما متاسفانه از آب مجانی استفاده می‌کنند و این روستاها دیگر نیازی به آب شرکت ندارند.

 وی خاطرنشان کرد: برخی از مسوولان به این موضوع توجه نمی‌کنند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده