دانشجویان دختر معتکف دانشگاه یاسوج که ایام مبارک ماه رجب را در حال اعتکاف به سر می‌بردند بعد از اتمام مراسم معنوی خود در واکنش به فضای قانون گریزی و نابسامانی‌های موجود در دانشگاه یاسوج بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش آوای جنوب؛ دانشجویان دختر معتکف دانشگاه یاسوج که ایام مبارک ماه رجب را در حال اعتکاف به سر می‌بردند بعد از اتمام مراسم معنوی خود در واکنش به فضای قانون گریزی و نابسامانی‌های موجود در دانشگاه یاسوج بیانیه‌ای صادر کردند.

آوای جنوب

در متن این بیانیه آمده است: به فرموده امام خمینی(ره): باید همه بدانیم که آزادی به شکل غربی آن که موجب تباهی جوانان و دختران و پسران می‌شود، از نظر اسلام و عقل محکوم است و تبلیغات و مقالات و سخنرانی‌ها و کتب بر خلاف اسلام و عفت عمومی و مصالح کشور حرام است و بر همه ما و مسلمانان جلوگیری از آنها واجب است و از آزادی‌های مخرب باید جلوگیری شود و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالفت با حیثیت جمهوری اسلامی است به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند. مردم و جوانان اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند.

در بیانیه مذکور آمده است: متاسفانه این روزها در فضای دانشگاه شاهد اتفاقات و رویدادهایی هستیم که زیبنده محیط دانشگاهی نیست دختران و پسرانی که با پوشش‌های نامتعارف که در شان محیط علمی نبوده و نیست در فضای دانشگاه رفت و آمد می‌کنند.

مگر نه این است که حق مسلم هر دانشجویی است که دانشگاه و محیط زندگی سالم و به دور از آلودگی‌های اخلاقی داشته باشد؟ از آنجا که پوشش نسبت مستقیمی با زندگی جمعی دارد و هر فردی مبتنی بر شرایط فرهنگی، تربیتی، زیستی و اجتماعیِ خود دست به انتخاب پوششی متناسب می زند، استفاده از پوشش های غیرمتعارف در محیط اجتماعی دانشگاه، تجاوز به حقوق دیگر دانشجویان نیست؟.

در بیانیه دختران دانشجو آمده است: این نکته با تکیه بر بعد قانونی و اجتماعی پوشش در جامعه اهمیتی دوچندان می یابد، چه اینکه هر محیط و جامعه‌ای قوانینی مشخص برای پوشش داشته و دارد. حال سوال اینجاست که چرا با وجود مرامنامه و اساسنامه پوشش در دانشگاه‌ها که حدود و صغور پوشش را در این محیط مشخص کرده است و همچنین ابلاغیه وزارت علوم در خصوص رعایت شئونات اسلامی، مسؤولان دانشگاه در جهت عملیاتی کردن این مرامنامه و ابلاغیه هیچ اقدام عملی، جدی و درخوری نداشته‌اند؟.

در بیانیه دانشجویان تأکید شده است: هیچ کس مدعی نیست که با برخورد انتظامی و انضباطی مسئله پوشش حل می‌شود، اما معتقدیم باید میان ساحت قانونی و تربیتی پوشش تفاوت قائل شده و اگر قوانینی در این خصوص منتشر می‌شوند با ضمانت نامه‌های اجرایی در سطح دانشگاه عملیاتی شوند، تا صرفا قوانینی بر یک برگه نباشند. چه اینکه تدوین قوانین بر کاغذ بدون اجرایی شدن و ضمانت نامه‌های اجرایی شکستن قانون را برای هنجارشکنان سهل می‌کند. آیا مگر نه اینکه اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه هر مسلمانی است؟!.

در این بیانیه آمده است: لذا ما دانشجویان معتکف سخن مرادمان خمینی کبیر را فراموش نکرده‌ایم که فرمودند: “دانشگاه مبدا همه تحولات است اگر دانشگاه اصلاح شود مملکت اصلاح می‌شود”، از این روی از باب امر به معروف به مسؤولان دانشگاه رعایت مر قانون و تدوین ضمانت نامه‌های اجرایی برای عملیاتی شدن قوانین پوشش در دانشگاه را یادآور می‌شویم تا این محیط با حفظ قانون و بسط قانون گرایی به ریل علمی خود بازگردد.

دانشجویان معتکف دانشگاه دولتی یاسوج ضمن محکوم کردن پدیده قانون گریزی در دانشگاه از ریاست محترم دانشگاه و مسؤولان ذی‌ربط نیز خواستار آن است که ضمن برخورد صحیح قانونی با قانون شکنان عرصه پوشش در محیط مقدس دانشگاه از وارد آمدن خسارت‌های سنگین‌تر در محیطی که باید منشا علم و ایمان باشد جلوگیری کنند و با هنجارشکنان برخوردی مطابق ضوابط قانونی صورت گیرد تا اتمام حجتی باشد بر آنان که سالها هشدار رهبر معظم انقلاب در مورد تهدیدات تهاجم فرهنگی دشمن را جدی نگرفتند.

در این بیانیه آمده است: اگر قوانین امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی را مدیون و مرهون خون مقدس هزاران شهید بدانیم، که می‌دانیم، حفظ شان همان شهدا نیز یکی از اصول حقه‌ای است که بر همه ما فریضه است.

فلذا یادآوری این امر که امروز یکی از کسانی که با خون خود درخت تنومند انقلاب را بارور کرد، بعد از ۵ سال در این دانشگاه هنوز از جایگاهی در خور و شایسته برخوردار نیست قلب همه ما را جریحه‌دار می‌کند.

چگونه می‌توان از رشد علمی و قانون گرایی و آرامش و رشد سخن گفت، ولی از کوچکترین وظیفه خود در قبال آن شهید گمنام عدول کرد؟! ما معتکفین دانشگاه یاسوج باز هم از باب امر به معروف و نهی از منکر به مسؤولان دانشگاه یادآور می‌شویم که مزار شهید گمنام این دانشگاه که میز ریاست خود را مدیون اوئید، در وضعیتی نابسامان به سر می‌برد و متذکر می‌شویم که به وظیفه خود در قبال آن شهید بزرگوار عمل کرده و مزار نورانی وی را از این وضعیت خارج کنید، وای از روزی که شهدا را پشت میز ریاست فراموش کنیم.