آوای جنوب

دستاورد سفر وزیر نفت به گچساران در گفتگو با علیرضا اتابک

آوای جنوب

فرماندار گچساران گفت:بیشتر پروژه های نیمه تمام در سطح شهرستان از ۷۵تا۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارند که اگر این طرح ها به مرحله بهره برداری برسند انقلابی در حوزه کشاورزی گچساران رخ خواهد داد.

علیرضا اتابک ،فرماندار گچساران،در خصوص دستاورد سفر وزیر نفت به این شهرستان گفت:در سفر یک روزه وزیر نفت به شهرستان در ابتدا نیز بازدیدی از پروژه سد چم شیر صورت گرفت،سدی استراتژیککه بیش از ۲میلیارد مترمکعب آب را برای کشاورزی اراضی پایین دست و بالاست نیز ذخیره می کند.

وی افزود:در بخش نیروگاهی این سد هم حایز اهمیت است که به طور سالانه ۴۸۲گیگاوات ساعت انرژی برق تولید می کند، بنابراین بحث بر این است که اگر ماهیانه ۳۵میلیارد تومان به این سد اعتبار تزریق بشود تا پایان امسال نیز آبگیری خواهد شد.

اتابک تصریح کرد:البته سد برای آبگیری اعتباری حدود ۱۵۰میلیارد تومان نیاز دارد هرچند که اعتبار لازم برای تکمیل کل پروژه نیز حدود۵۰۰میلیارد تومان خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در ادامه بازدیدها نیز وزیر نفت قول اجرای سه پروژه بزرگ نفتی را دادند که تحول عظیمی نیز در منطقه ایجاد خواهد کرد و تولیدات نفت را به بیش از ۷۰۰هزار بشکه در روز ارتقاء خواهد داد که این سه میدان نفتی نیز با سرمایه گذاری ۲۶۰میلیون یوریی بزودی اجرایی خواهد شد.

فرماندار گچساران ادامه داد:در بحث مسئولیت های اجتماعی نیز اعتباراتی به حوزه های اماکن ورزشی ،زمین های چمن مصنوعی و مدارس نیز در برنامه قرار گرفت، در بحث کارخانه ماشین سازی پارس نیز تاکید شد که شرکت های پتروشیمی مواد لازم برای ساخت مخازن و تجهیزات مورد استفاه را به شرکت ماشین سازی واگذار کنند تا رونقی هم در این بخش ایجاد شود.

وی افزود:با این وجود نیز پروژه های نیمه تمام در سطح شهرستان بسیار است که از ۷۵درصدتا ۸۵ درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارند از جمله پروژه های آبیاری مهمی از دشت های لیشتر،امامزاده جعفر،تنگ انگشترک،باباکلان،رودبال و دشت مور وجود دارند که معطل اعتبارات هستند.

فرماندار گچساران گفت:اگر این طرح ها به مرحله بهره برداری برسند انقلابی در حوزه کشاورزی گچساران رخ خواهد داد،بنابراین در خصوص این طرح های نیمه تمام شهرستان در سفر وزیر نفت هم قول های مساعدی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام داده شد،مورد دیگر نیزبحث توسعه راه های شهرستان از محل منابع نفتی بود که در دستور کار نماینده ویژه هیات دولت در شهرستان نیز قرار گرفت.

اتابک در ادامه نیز در خصوص مشکلات پروژه آبیاری دشت مور هم گفت:در این خصوص روز گذشته نیز جلسه ای برای رفع مشکلات این طرح در مرکز استان برگزار شد در حالی که طرح آبیاری دشت مور از پروژه های بزرگ شهرستان است که حدود یک هزار هکتار از اراضی این شهرستان را تحت آبیاری تحت فشار قرارخواهد داد.

وی افزود:این پروژه از سال ۹۸تاکنون راکد بوده هرچند معارضاتی هم بین پیمانکار و کارفرما وجود داشت که هزینه خط انتقال شبکه آبیاری را به شرکت لوله تقبل شد که این شرکت هم به تعهاتش عمل نکرد درنتیجه پروژه راکد شد.

اتابک ادامه داد:بنابراین بازدیدهای میدانی از پروژه نیز صورت گرفت و جلسه ای نیز در مرکز استان برگزار شد که درنتیجه توافقاتی نیز با پیمانکار طرح انجام شد که که شامل خط انتقال ۱۱کیلومتری شبکه و سایر تجهیزات آبیاری است.

فرماندار گچساران نیز تصریح کرد:در این جلسه نیز مشکلات راه ارتباطی آبشیرین و باباکلان مطرح شد، درحالی که از پروژه های راکد بودند که با صحبت های که با پیمانکار صورت گرفت و تعهداتی که انجام شد مجداد عملیات اجرایی این پروژه ها از سر گیری خواهد شد

با دیگران به اشتراک بگذارید
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president