آوای جنوب خدمت‌گذاری خادمین موکب طریق الکربلا گچساران به زائران از جنس عشق و دلدادگی که نمی‌توان آن را در کلمات توصیف کرد

آوای جنوب/علی مراد کاظم پور
خدمت‌گذاری خادمین موکب طریق الکربلا گچساران به زائران از جنس عشق و دلدادگی که نمی‌توان آن را در کلمات توصیف کرد.
اینجا موکب طریق الکربلا گچساران/ وقتی دل ها خادم زائرین می‌شود

 به گزارش آوای جنوب از گچساران، تا چند روز پیش هر هیئتی در کوچه و خیابان  و یا محله خود علمش به راه بود تا به عزادارای اباعبدالله حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران با وفایش بپردازد، اما با اتمام دهه اول محرم بچه هیئتی‌ها کارشان تمام نشده است.

هنوز پیراهن‌های سیاه را بر تن دارند و اینجا در موکب‌هایی که در بلوار اصلی شهر برقرار شده است مشغول خدمت به زائران  حسینی هستند.
خدمتی از نوع عشق و دلدادگی؛ خدمتی که نمی‌توان آن را در کلمات توصیف کرد.

شوق خادم بودن در مسیر زائرین حسینی؛ اینجا هرکسی برای دلش خادم حسین می‌شود؛ فرق نمی‌کند، دکتر صابری متخصص قلب باشی که برای دیدنش در مطب باید وقت بگیری یا راننده و کارگر؛ همه در کنار هم برای خدمت در موکب حضور دارند.

آنهایی که سن‌شان به دوران  دفاع مقدس نمی‌خورد اما فیلم‌های  آن دوران را دیده‌اند خوب متوجه می‌شوند اینجا چه خبر است؛ صحنه هایی از جنس همان دوران و اما اینجا حاج محمد رمضانی چند سالی است که فرماندهی  این قرارگاه فرهنگی را به عهده گرفته است.

آری اینجا موکب طریق الکربلای گچساران است؛ همه در سایه یک‌رنگی دل خادمین خلاصه می‌شود، کوتاه بگویم شعار آزادی برای بندگی و بندگی برای خدمت بدون چشم داشت به مخلوق پروردگار.

دکتر صابری متخصص قلب و دوستانش در کنار دیگر خادمین نشسته اند و زائرین را ویزیت می کنند؛ کمی آن‌سوتر چند مادر نان محلی پخت می‌کنند و برادران هم در نانوایی تنوری موکب مشغول پخت نان هستند.

چند خواهر هم مشغول دوخت جانمازی هستند و برای هدیه به زائرین در حال آماده سازی هستند.

مادرانی نیز در پشت صحنه مشغول شستن ظروف هستند و همه و همه یک‌دل از نوع خالصش مشغول خدمت هستند و چه زیباست وقتی به قسمت آشپزخانه می‌روم و می گویند، عکس نگیر.

کنار حاج محمدرمضانی که بشینی تلفنش که زنگ می خورد یاد فیلم های جنگی می‌افتید که فرمانده‌ها در پشت بی‌سیم مشغول بودند.

حاجی می‌گوید نخودها را بگذارید امشب خیس بخورد و گوشی را قطع می‌کند و تلفنی به فرد دیگری می‌گوید پیازها را برسان و وقتی صحبتش تمام می‌شود می گوید برای فرداشب می خواهیم فلافل آماده کنیم.
کنار حاجی نشسته‌ام که مشاهده می‌کنم چگونه مردم و شهروندان گچسارانی مراجعه می‌کنند و اعلام آمادگی می کردند تا مهمان‌ها و زائرین را شب به خانه خود ببرند.

اینجا فقط عشق است و عاشقی و اتوبوس‌هایی که از گوشه گوشه ایران و خارج از ایران می‌رسند و اینان مشغول خدمت هستند، آن هم خدمتی که خستگی نمی‌شناسد و چه زیباست دیدن زائری عاشق با خادمینی از جنس عاشقی.

 محمد رمضانی در گفت‌گو با ما در این خصوص اظهار کرد: موکب طریق الکربلا برای چهارمین سال متوالی آمادگی پذیرایی از زائران اربعین حسینی دارد.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با موکب داران عراقی که بیان داشتند، راهپیمایی اربعین زمینه‌ساز تحقق «تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی» است گفت: امسال با پیش بینی‌های که صورت گرفته   ۴۰ میلیون نفر عازم کشور عراق می‌شوند و از این رو همه ما وظیفه داریم در پذیرایی از زائرین کربلای معلی سهیم باشیم.

مسوول موکب طریق الکربلای گچساران ادامه داد: همزمان با حرکت کاروان‌های اربعین حسینی، خیمه موکب مردمی طریق الکربلا در بوستان شهدای گمنام گچساران برای چهارمین سال متوالی با شعار ((گچساران معبرگاه رزمندگان و شهدا در دفاع مقدس و همچنین زائران اربعین حسینی))
برپا شده است.

رمضانی تصریح کرد: این مجموعه مردمی همچون سالهای گذشته ، آمادگی خدمت به  هزاران زائر اربعین حسینی در شبانه و روز را دارد.

مسوول موکب طریق الکربلای گچساران با بیان اینکه در این ایام سه وعده غذایی گرم در بین زائران کربلا توزیع می‌شود، عنوان کرد: پیش بینی غذا و پذیرایی صبحانه؛ ناهار؛ شام و میان وعده در موکب شده است.

وی اظهار داشت‌: همچنین دمنوش؛ آب؛ شربت؛ چای به صورت مستمر نیز در این مکان برقرار است.
رمضانی با اشاره به حضور زوار از کشورهای دیگر و استان‌های مختلف در گچساران افزود: مکان خواب و استراحت تا ظرفیت ۲ هزار نفر جهت زائرانی که راه‌های دور را طی کرده و نیاز به استراحت داشته باشند تدارک دیده شده است.

وی به پیش بینی پزشک و اکیپ درمانی در محل موکب در زمانهای پر رفت و آمد نیز اشاره کرد و گفت: همچنین بسته‌های فرهنگی ویژه کاروانهای شهرستان گچساران که می‌خواهند در کنار موکب طریق کربلا و شهدای گمنام اعزام شوند تهیه شده است.

رمضانی با بیان اینکه طرح زیارت و خادم به نیابت از شهدا در این موکب پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: در این طرح هر خادم به نیابت از یک شهید از زائران اربعین حسینی پذیرایی مینماید.

وی از استقرار اکیپ تعمیرگاه مکانیک سیار ویژه خودروی زائران خبر داد و گفت: همچنین طرح‌هایی از جمله واحد ((پاسخ به سئوالات شرع ، عقیدتی و راهنمای زائر))، پیش بینی مهد جوانه‌های انقلاب جهت نونهالان همراه زائران و همشهریان  در کنار موکب با حضور مربیان با تجربه، برگزاری نماز جماعت، سخنرانی، زیارت عاشورا و تفسیر زیارت توسط یکی از اساتید بر جسته دانشگاه – روضه و مداحی و  مراسم ویژه شب اربعین در بوستان شهدای گمنام در کنار موکب و پخش مستقیم از صدا و سیما طبق سنوات گذشته برگزار می‌شود.

مسوول موکب طریق الکربلای گچساران خاطرنشان کرد: مخارج و هزینه این موکب از محل نذورات و کمکهای مردمی تهیه می‌شود.

  • نویسنده : علیمراد کاظم پور
  • منبع خبر : آوای جنوب