ساعت: ۱۰:۲۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ شناسه خبر: 28224

مراسم اختتامیه سومین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) جمعه ۱۷ دی ماه با معرفی و قدردانی از هنرمندان و گروه های برگزیده شرکت کننده این رویداد در تالار وحدت تهران برگزار شد. آوای جنوب؛ گروه ها و هنرمندان برگزیده سومین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) شامگاه ۱۷ دی ماه در حضور […]

مراسم اختتامیه سومین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) جمعه ۱۷ دی ماه با معرفی و قدردانی از هنرمندان و گروه های برگزیده شرکت کننده این رویداد در تالار وحدت تهران برگزار شد.

آوای جنوب؛

گروه ها و هنرمندان برگزیده سومین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) شامگاه ۱۷ دی ماه در حضور هنرمندان پیشکسوت موسیقی ایران، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل و قدردانی شدند.

در ابتدای این مراسم که با استقبال قابل توجه مخاطبان و اجرای منصور ضابطیان در تالار وحدت برگزار شد، گروه «ضرباهنگ» به سرپرستی و تنظیم سپاس صدر نوری قطعات «راز دل» و «همچون گذشته ها» را با هنرمندی سپاس صدر نوری پیانو، غزل روز بهانی ویولن، همایون اسلامی ویولن، یکتا سادات احمدی زاده ویولنسل، پریسا غیبی فلوت، امیرحسین سیف نوری کمانچه، آسمان صدرنوری تمبک و هم خوان، فریماه خرمی همخوان و پریماه صبوریان هم خوان اجرا کردند. این در حالی است که قبل از اجرای این برنامه فیلم کوتاهی از سخنرانی زنده یاد استاد همایون خرم درباره زنده یاد استاد علی تجویدی برای حاضران در برنامه پخش شد.

قرائت بیانیه هیات داوران و بیان چند نکته مهم

پس از اجرای گروه «ضرباهنگ» و کلیپی از روند برگزاری سومین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) نیلوفر ابراهیمی نوزانده و داور جشنواره، به نمایندگی از هیات داوران بیانیه ای را قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است:

«بی شک هنر موسیقی از اصیل ترین و ارزشمندترین هدایای الهی است که در درون انسان ها به امانت گذاشته شده است؛ پس باید قدر آن را دانست و برای تکاملش کوشید. ترویج فرهنگ غنی ایران زمین، ارتقای بینش فرهنگی – هنری و سرمایه فرهنگی جامعه، توسعه فرهنگ موسیقایی و تشویق کودکان و نوجوانان برای توجه به موسیقی دارای اصالت، ارایه الگوهای مناسب از هنرمندان اخلاق‌مدار، کشف استعدادهای جدید و ارایه توانمندی‌های بخش خصوصی برای اجرا و ارایه فعالیت‌های فرهنگی، از مهمترین اهداف جشنواره و جایزه همایون خرّم است.

این جشنواره در حالی سومین سال زندگی خود را سپری می‌کند که کمتر کسی تصور می نمود که گونه موسیقی اصیل ایرانی مبتنی بر آثار اساتید بی بدیلی چون همایون خرّم، علی تجویدی، روح‌ا… خالقی با استقبالی این چنین در میان هنرآموزان کودک و نوجوان مواجه شود. در این میان بی شک نقش خانواده‌های فرهنگ دوست، معلمان پرتلاش موسیقی، آموزشگاه های موسیقی و مدارس، انکارناپذیر و قابل تقدیر است. داوری و قضاوت آثار رسیده آن هم در این رده سنی از با اهمیت ترین و سخت‌ترین بخش‌های جشنواره امسال بود. کیفیت خوب آثار اجرا شده در کنار روح لطیف کودکان و نوجوانان شرکت کننده و انگیزه فراوان آنان برای رقابت و دیده شدن از یک طرف، و نقش مهم انتخاب‌های دقیق داوران در جهت دهی آینده هنری هنرآموزان، از مهمترین ویژگی‌های این جشنواره‌ بوده است.

به هر حال با توجه به ماهیت رقابتی جشنواره‌ و لزوم انتخاب یک یا چند گزینه از میان ده‌ها گزینه، طبیعتاً تعداد زیادی از عزیزانمان در مرحله رقابتی جشنواره حضور نیافتند. اما این امر به هیچ عنوان به منزله نادیده انگاشتن تلاش‌ها و قابلیت‌های آنان نیست و قطعاً با اتکال به خداوند متعال و تلاش بیشتر، جزو بهترین‌های جشنواره های آتی خواهند بود. به پاس تلاش و حضور ارسال کنندگان آثار، از سوی موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش برای تک تک آنان با ذکر نام، تقدیرنامه ارسال خواهد شد.

آوازخوان ۱۳ ساله گچسارانی برگزیده بخش تکخوانی جشنواره ملی”همایون خرم”شد.

سینا نوشادی، آوازخوان ۱۳ ساله گچسارانی برگزیده بخش تکخوانی جشنواره ملی”همایون خرم”شد.

نوشادی از مدرسه موسیقی گچساران و زیر نظر ناصرپورالحسینی در این مسابقات شرکت کرد.

نوازندگان کلیه سازها، خوانندگان و همچنین گروه‌های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) با اجرای یک اثر از ساخته‌های آهنگساز و نواسازان برجسته، استاد همایون خرّم، استاد علی تجویدی و استاد روح‌ا… خالقی به صورت تک‌خوانی، تک‌نوازی، هم‌خوانی، هم‌نوازی و گروه‌نوازی در این جشنواره شرکت کردند.

بررسی میزان تأثیرپذیری آن‌ها از هنر این استادان، به همت “مؤسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش” و خانواده محترم استاد همایون خرّم، با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ ۱۵ تا ۱۷ دی ماه ۱۳۹۵ در تالار وحدت برگزارشد.

آقایان وارطان ساهاکیان، بهداد بابایی، بردیا صدرنوری، بابک شهرکی و سرکار خانم نیلوفر ابراهیمی داوران این دوره از جشنواره بودند.
لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده