آوای جنوب

مدیرعامل نفت و گاز گچساران: نفت و گاز گچساران توان تولید ۶۵۲ هزار بشکه نفت را دارد

آوای جنوب
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از توان تولید روزانه ۶۵۲ هزار بشکه‌ای نفت در گستره این منطقه عملیاتی خبر داد.

در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، غلامرضا کمالی با اشاره به ویژگی‌های خاص و راهبردی این شرکت گفت: شرکت نفت و گاز گچساران قلب تپنده صادرات نفت کشور است.

وی با بیان اینکه شرکت نفت و گاز گچساران دومین تولیدکننده نفت خام صادراتی کشور به شمار می‌آید، افزود: قرار گرفتن تأسیسات نفت و گاز گچساران در گستره چهار استان کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و فارس از ویژگی‌های این شرکت است که در کنار قرار گرفتن تلمبه‌خانه عظیم گوره و چندراهه نفت خام صادراتی کشور در حوزه عملیات این شرکت، گچساران را به قلب صادرات نفت خام کشور تبدیل کرده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران افزود: نفت گچساران و چند شرکت مهم دیگر از جنوب و غرب با خط لوله به تلمبه‌خانه گوره منتقل می‌شود و با افزایش فشار سرانجام به سمت پایانه خارک به‌منظور صادرات هدایت می‌شود.

کمالی با اشاره به نقش کارکنان این شرکت اظهار کرد: هدایت همه این مراحل و تعمیر و نگهداری این تأسیسات به‌عهده کارکنان تلاشگر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران است و توان تولیدی این شرکت ۶۵۳ هزار بشکه در روز است که بر اساس نیاز کشور ۵۶۱ بشکه تولید روزانه داریم.

وی به دیگر ظرفیت‌های این شرکت اشاره و تصریح کرد: هم‌اکنون روزانه ۹۵۰ میلیون فوت‌مکعب تولید گاز کشور را به‌عهده داریم که از این رقم ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به پالایشگاه بیدبلند ارسال و ۱۵۰ میلیون نیز تزریق می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: تلمبه‌خانه گوره، صادرات نفت جنوب و غرب کشور را به خارک به‌عهده دارد که مدیریت و راهبری آن با شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران است و روزانه با ارسال نفتا و گاز مایع بخشی از خوراک پتروشیمی ماهشهر نیز تأمین می‌شود.

کمالی با اشاره به طرح ۲۸ مخزن اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۱ بسته کاری مربوط به طرح ۲۸ مخزن است و شرکت نفت و گاز گچساران ۱۰ واحد بهره‌برداری، هفت واحد نمک‌زدایی، ۹ ایستگاه تقویت فشار گاز، چهار ایستگاه تزریق، سه کارخانه گاز و گاز مایع، ۶ واحد آبرسانی و ۸۵ مجموعه سرچاهی با بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط لوله از چهار اینچ تا ۵۲ اینچ، نشان از نقش این شرکت در اقتصاد کشور دارد.

با دیگران به اشتراک بگذارید
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president