ساعت: ۱۵:۴۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۷/۸ شناسه خبر: 37695

مطالب یک تا دو رسانه محلی استان در این چند روز به شدت پر بود از نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفانی که همگی در تیتر به استاندار ختم می شد و البته در بیشتر مطالب دیدگاه موافقان عملکرد یکساله استاندار قوی تر از مطالب مخالفان وی بود!

 آوای جنوب

مطالب یک تا دو رسانه محلی استان در این چند روز به شدت پر بود از نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفانی که همگی در تیتر به استاندار ختم می شد و البته در بیشتر مطالب دیدگاه موافقان عملکرد یکساله استاندار قوی تر از مطالب مخالفان وی بود!

از هفته گذشته که برخی رسانه های همسو با استاندار شروع به برجسته کردن موضوع حضور یک ساله احمدی به عنوان استاندار  کهگیلویه و بویراحمد نمودند ، اتفاقات نامیمون زیادی در استان بوجود آمد که همگی نشان از ضعف شدید مدیریت و یا تلاش عده ای برای نشان دادن این ضعف ! بود.
مطالب یک تا دو رسانه محلی استان در این چند روز به شدت پر بود از نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفانی که همگی در تیتر به استاندار ختم می شد و البته در بیشتر مطالب دیدگاه موافقان عملکرد یکساله استاندار قوی تر از مطالب مخالفان وی بود!
اما به طور کلی می توان استاندار را در این یک سال (به خصوص شش ماه اول) مدیری حاضر در متن همه موضوعات سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و .. مرتبط با تصمیم گیری های استان ، دید که این نقطه قوتی برای علی محمد احمدی بوده است.
یکی از موضوعاتی که استاندار در این یک سال به شدت با آن درگیر بود انتقادات و گاها تنش هایی بود که با برخی نمایندگان داشت و البته این تنش ها به صورت دوره ای از یک نماینده به یک نماینده در حال تغییر بود و در برخی موارد به انتقادات علنی و گاهی هم به تلاش های پشت پرده برای تحت فشار قرار دادن احمدی ختم می شد. از تنش های گاه و بی گاه با عدل هاشمی تا روبرو شدن با اتفاقات و قدرت نمایی های مشکوک ! و پشت پرده ی چند وقت اخیر غلام رضا تاجگردون! اما یک نکته تا حدودی مشخص بود و آن اینکه احمدی به شدت از معرفی خود به عنوان فردی نفوذ پذیر بیمناک است.
یک سالگی پردرد سر استاندار ! / لزوم بازگشت احمدی به سیستم ۶ ماه اول! / استاندار قربانی برنامه های تاجگردون می شود؟
جدل های احمدی با عدل هاشمی در خصوص موضوع سهم ! معاونتی از استانداری به اوج خود رسید اما نهایتا با برخی رایزنی ها پایان یافت . در مورد زارعی هر چند چیز خاصی از مشکلات در رسانه ها منتشر نشد اما در برخی موارد مانند سهم بودجه و اعتقاد به تفاوت نگاه استاندار به حوزه های نمایندگی دارای انتقادات تندی مطرح بوده است.
در مورد غلامر ضا تاجگردون وضعیت کمی متفاوت بود و با توجه به سکوت مطلق در موضع گیری های تاجگردون نسبت به استاندار این شائبه بوجود آمده بود که احمدی تاثیرپذیری زیاد از مواضع و تصمیمات تاجگردون دارد . البته بر این مورد ، مواردی مانند عدم جدیت استاندار در برخورد با مدیران ضعیف همسو با تاجگردون بر ابهامات می افزود.
ظرف یک ماه اخیر چند اتفاق رخ داد که هر چند با تنش و موضعگیری های تند مواجه نشد اما نشان داد که احمدی تا حدود زیادی معتقد است چهارچوب جداگانه و حریم دولت و مجلس باید محفوظ بماند.
اولین زاویه جدی در مواضع استاندار و تاجگردون به موضوع اعلام منطقه ویژه اقتصادی گچساران از طرف تاجگردون و برجسته سازی رسانه ای آن بر می گردد که استاندار در جلسه ای این موضوع را کم اهمیت دانسته بود و از چنگ به دل نزدن این طرح برای استان و در مجموع کل کشور خبر می داد. هر چند پس از مدتی اعلام کرد منظور منطقه ویژه اقتصادی گچساران نبوده است!
مورد دیگری که هنوز داغ داغ است مربوط به برخی تغییرات مدیریتی در استان است که در دو مورد می توان زورآزمایی استاندار و برخی نمایندگان و دست های پشت پرده را به وضوح دید!
در ماجرای اول هر چند تیم استانداری و تاجگردون از عملکرد علیمردانی راضی بودند اما بنابر اتفاقاتی مشکوک ، علیمردانی از راه و شهرسازی رفتنی شد و موضوع حضور نژاد صفوی در راس این اداره کل در استان و تلاش های زیادی که برای برهم زدن این حضور صورت گرفت نشان داد که تنش های زیادی در پشت صحنه وجود دارد تا جایی که در آخرین دقایق حتی می تواند نژاد صفوی را در راه شیراز به یاسوج به خانه برگرداند!
موضوع دوم هم مربوط به عزل مدیر عامل شهرک های صنعتی استان است که گویا همان افراد پشت پرده ! بدون توجه به نظرات استاندار و با نفوذ در وزارت! اقدام به عزل و تعیین جانشین وی نموده بودند اما این اتفاقات و همزمانی آن با انتقادات تند تاجگردون از دولت دست به دست هم داد تا احمدی برای حفظ شان و جایگاه دولت هم که شده این بار با همه قدرت از این تغییر و تحول جلوگیری کند و نشان دهد همچنان می تواند از موضع قدرت در کهگیلویه و بویراحمد سخن بگوید.
استاندار قربانی برنامه های تاجگردون می شود؟
به هر جهت به نظر می رسد تلاش برای برجسته سازی یک سالگی استاندار در برخی رسانه با توجه به اتفاقات چند روز اخیر چندان موفق نبوده است .
افزون بر این موارد مهمترین هشدار برای احمدی از ناحیه غلام رضا تاجگردون است که وی معمولا نیروهای غیربومی ، حتی همسو را هم در زمان مناسب قربانی آینده خود خواهد نمود. و یا اینکه در سطح کلان هم در صورت لزوم به برجسته ترین افراد هم حمله خواهد کرد . شاهد این مدعا تلاش های گسترده تاجگردون برای موفقیت روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بود در حالی که در روزهای اخیر سنگین ترین اتهامات را متوجه دولت نمود!
این گونه موضع گیری های تاجگردون به باور بسیاری از فعالان سیاسی ناشی از نزدیک شدن به زمان انتخابات است که سعی دارد با برخی حرکات سیاسی از احتمال رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان بکاهد.
حال استاندار دو راه باقی مانده پیش روی خود می بیند. اول بازگشت به اقتدار ۶ ماه اول حضور خود در استان و آمیختن این اقتدار با عدم تاثیرپذیری از نمایندگان و گروه های سیاسی .
دوم تلاش برای نوعی مصالحه در ادامه کار و توجه به سهم خواهی ها و دخالت های افراد خارج از دولت چه نماینده ها باشد ، چه سیاسیون تا اینکه پس از مدتی در صورت پیش آمدن شرایطی جدید استان را ترک کند و به جای دیگری نقل مکان کند! اما یک نکته واضح است که در صورت ماندن و مقاومت استاندار و نشاندن دخالت کنندگان در سر جای خود مطمئنا کارنامه ای خوب و نامی نیک از وی برجای خواهد ماند.
لازم به توضیح است !
لازم به توضیح است با روشن شدن برخی ناهماهنگی ها و سنگ اندازی ها در بازار کهگیلویه و بویراحمد ، استاندار فعلا اقدام عاجل ، با صلابت و موثر در بازار را می تواند به عنوان نقطه بازگشت به وضعیت ۶ ماهه اول پر صلابت خود در مدیریت استان نشان دهد.
لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده