ساعت: ۱۵:۵۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۷/۱ شناسه خبر: 37603

کمپین #شفافیت_آرا با امضای قریب به ۹۰ تن از نمایندگان مجلس از گرایش‌های مختلف سیاسی تشکیل شده، اما در بین نمایندگان، هنوز چهره‌های شاخص پارلمان وجود دارند که به این کمپین نپیوسته‌اند.

کمپین #شفافیت_آرا با امضای قریب به ۹۰ تن از نمایندگان مجلس از گرایش‌های مختلف سیاسی تشکیل شده، اما در بین نمایندگان، هنوز چهره‌های شاخص پارلمان وجود دارند که به این کمپین نپیوسته‌اند.

 آوای جنوب
کدام چهره‌‌های مجلس هنوز به کمپین #شفافیت_آرا نپیوستند؟/ از لاریجانی و مطهری تا پزشکیان و عارف + جدول

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندی پیش با یک‌فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس مخالفت کردند و قرار شد این طرح به‌صورت عادی در پارلمان بررسی شود.

مخالفت نمایندگان مجلس با یک‌فوریت طرح شفافیت آرا، با واکنش‌هایی از سوی نمایندگان موافق این طرح و نیز برخی محافل سیاسی و اجتماعی روبه‌رو شد، بر همین اساس، احمد امیرآبادی عضو هیئت‌رئیسه مجلس و به‌عنوان نماینده‌ای که کمپین #شفافیت_آرا را راه‌اندازی کرده، به‌صورت داوطلبانه در پیامک‌های جداگانه‌ای، از نمایندگان مجلس درخواست کرده که به این کمپین بپیوندند.

امیرآبادی  ضمن تشریح جزئیاتی از کمپین #شفافیت_ آرا که پیشتر با امضای ۷۳ تن از نمایندگان راه‌اندازی شده بود، گفت: ۱۴ تن از نمایندگان مجلس، علاوه بر ۷۰ نفر قبلی به کمپین #شفافیت_ آرا پیوسته‌اند که با این حساب، تعداد نمایندگانی که به این کمپین پیوسته‌اند به ۸۷ تن رسیده است.

براساس این گزارش، شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به سؤالات از رئیس‌جمهور، وزرا و نیز تحقیق و تفحص‌‌ها و همین‌طور، طرح‌ها و لوایح موجب می‌شود تا موکلان‌شان در حوزه‌های انتخابیه نسبت به آرایی که نمایندگان می‌دهند، آگاه شده و با مشی سیاسی و طرز تفکر آنها بیشتر آشنا شوند.

از طرفی شفافیت آرا منجر به این می‌شود که رأی موافق، مخالف و یا ممتنع نماینده یا نمایندگان به‌صورت شفاف معلوم شود، زیرا در نهایت ماحصلی که از آرای نمایندگان نسبت به مصوبات مجلس، سؤالات از وزرا یا رئیس‌جمهور و یا طرح‌ها و لوایح به‌دست می‌آید، جمع‌بندی کلی از آرای نمایندگان است و مشخص می‌شود که نماینده‌ای چه رأیی نسبت به فلان مصوبه مجلس و یا دیگر موارد، از جمله استیضاح‌ها و سؤالات از وزرا یا رئیس‌جمهور داشته است.

خبرگزاری تسنیم، پیشتر در گزارش مفصلی به‌ همراه جدول و گرایش‌های سیاسی و فراکسیونی نمایندگانی که به کمپین #شفافیت_ آرا پیوسته‌اند، پرداخته است که اسامی آنها را در اینجا می‌توانید مشاهده کنید، همچنین تاکنون ۲۰۳ تن از نمایندگان مجلس به کمپین #شفافیت_آرا نپیوسته‌اند که برای آشنایی با نام و گرایش‌های سیاسی و فراکسیونی آنها می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

نکته حائز اهمیت این است که، همان‌‌‌طور که از نام کمپین #شفافیت_آرای نمایندگان مجلس مشخص است، هدف طراحان این کمپین و نمایندگان مجلس این است که آرا شفاف شده و جلوی لابی‌های احتمالی در پَسِ آرای مخفی گرفته شود، اما در این بین، هنوز برخی چهره‌های شاخص پارلمان، از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس، مسعود پزشکیان و علی مطهری، نواب اول و دوم مجلس به این کمپین نپیوسته‌اند، این در حالی است که از این چهره‌ها انتظار وجود دارد که پیش از دیگر نمایندگان، به کمپین #شفافیت_آرا، پیوسته و سایر نمایندگان را نیز برای پیوستن به آن ترغیب و تشویق کنند.

از میان ۲۰۳ تن از نمایندگانی که کمپین #شفافیت_آرا را امضا نکرده‌اند، چهره‌های شاخصی در پارلمان با گرایش‌های مختلف سیاسی و فراکسیونی وجود دارد که در جدول زیر به آن پرداخته‌ایم.

ردیف نام نماینده گرایش فراکسیونی
۱- کاظم جلالی مستقلان ولایی(رئیس فراکسیون)
۲- مسعود پزشکیان امید(نایب رئیس اول مجلس)
۳- علی لاریجانی مستقلان ولایی(رئیس مجلس)
۴- علی مطهری امید(نایب رئیس دوم مجلس)
۵- محمدعلی وکیلی امید(عضو هیئت‌رئیسه مجلس)
۶- سهیلا جلودارزاده امید
۷- محمود صادقی امید
۸- محمدرضا عارف امید(رئیس فراکسیون)
۹- پروانه مافی امید
۱۰- بهروز نعمتی مستقلان ولایی(سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس)
۱۱- غلامرضا تاجگردون امید
۱۲- بهرام پارسایی امید(سخنگوی فراکسیون)
۱۳- محمدرضا رضایی‌کوچی نمایندگان ولایی(رئیس کمیسیون عمران)
۱۴- علیرضا محجوب امید
۱۵- محمدحسین فرهنگی نمایندگان ولایی(عضو هیئت‌‌رئیسه مجلس)
۱۶- حمیدرضا فولادگر نمایندگان ولایی(رئیس کمیسیون اصل ۴۴)
۱۷- علاء‌الدین بروجردی نمایندگان ولایی(رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی)
۱۸- محمدرضا تابش امید(عضو شورای مرکزی فراکسیون)
۱۹- حسن کامران نمایندگان ولایی(عضو شورای مرکزی فراکسیون)
۲۰- عزت‌الله یوسفیان‌ملا مستقلان ولایی(عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد)

.

آن طور که خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم کسب اطلاع کرده، قرار است امضاهای نمایندگان مجلس برای پیوستن به کمپین #شفافیت_آرا در روزهای آینده افزایش یابد که در گزارش‌‌های جداگانه‌ای اسامی نمایندگان، به خصوص چهره‌های شاخصی که به این کمپین بپیوندند را اعلام خواهد کرد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده