ساعت: ۱۷:۲۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۶/۲۳ شناسه خبر: 37553

امام جمعه گچساران گفت: احتکار کنندگان را رسوا کنید تا مردم بدانند نظام با کسی تعارف ندارد

آوای جنوب
امام جمعه گچساران گفت: احتکار کنندگان را رسوا کنید تا مردم بدانند نظام با کسی تعارف ندارد

 حجت الاسلام سید امین الله حجازی  در خطبه‌های نماز جمعه شهرستان گچساران با تسلیت ایام ماه محرم و توصیه و دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: تقوا راه رسیدن به سعادت است.

 وی با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر افزود: آن چیزی که امام حسین (ع) برای آن به شهادت رسید این بود که همه نسبت به یکدیگر احساس تکلیف نمایند.

 امام جمعه گچساران ادامه داد: هر زن و مرد مسلمانی در جامعه اسلامی نسبت به یکدیگر وظیفه دارد که دیگری را از منکرات نهی نماید و چنین جامعه‌ای را خداوند مورد  رحمت و لطف خود قرار می‌دهد.

 حجازی تصریح کرد: اینکه شاهد مشکلاتی  همچون بی‌عدالتی در جامعه هستیم به دلیل ترک امر به معروف و نهی از منکر است و جامعه دینی مشکلاتش به دلیل ترک امر به معروف و نهی از منکر است.

 خطیب جمعه گچساران  اذعان کرد: در جامعه اسلامی هیچ فردی نباید نسبت به دیگری بی‌تفاوت باشد و این دستور خداوند است و اگر در جامعه اسلامی به دستورات خداوند عمل کردیم دیگر شاهد این نخواهیم بود مسلمانی شام شب نداشته باشد یا دیگری توان مالی برای درمانش را نداشته باشد.

وی ابراز کرد: ما اگر آن روز در کربلا نبودیم اما امروز که هستیم  و باید براساس راه امام حسین(ع) عمل نماییم که اگر چنین کردیم شاهد پارتی بازی‌ها و بی‌عدالتی‌ها نخواهیم بود.

 امام جمعه گچساران بیان کرد: اگر ملت و دولت دست به دست هم بدهند و در میدان عمل به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر عمل نمایند دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نخواهیم شد.

 حجازی با بیان اینکه کربلا و محرم نشان داد کدام صف، صف حق است و کدام صف، صف باطل خاطرنشان کرد: محرم راه پیروزی بر سرنیزه راه آموخت و اهل حق باید تلاش کنند.

وی ادامه داد: در عاشورا مرز حق و باطل مشخص شد و اگر کسی در حالت تردید قرار دارد خودش مقصر است و اگر بتوانیم بصیرت در جامعه نهادینه نماییم دیگر شاهد مشکلات در کشور نخواهیم بود.

 امام جمعه گچساران افزود: علت امروز مشکلات عمل نکردن به امر به معروف و نهی از منکر و اجرایی نکردن دستورات به منصب جایگاه ولایت فقیه است.

 حجازی ابراز کرد: هر چند برخی می‌گویند اما باید در عمل به دستورات مقام معظم رهبری عمل نماییم.

 وی با تقدیر و تشکر از روحانیون، مداحان، خادمان هئیت‌های مذهبی در این ایام گفت: انشالله خداوند به شما توفیق دهد که بتوانید در این راه موفق باشید.

 حجازی تصریح کرد: دشمن امروز بیکار ننشسته و هر روز به فکر توطئه جدیدی است و  از سوی دیگر شاهد احتکار و گرانی‌ها در کشور هستیم.

 امام جمعه گچساران  با بیان اینکه چرا وضعیت پوشک بچه باید اینگونه باشد، خاطرنشان کرد: توصیه می‌کنیم  با چنین افراد دزدی برخورد صورت بگیرد و آنها را رسوا کنید تا مردم بدانند نظام با کسی تعارف ندارد.در گفت‌وگو با شمر کوچولوی گچسارانی:
افتخارم خادمی اربابم حسین (ع) است
محسن گرجی‌زاده که ملقب به شمر کوچولوی گچساران است، گفت: درست است که چند سالی است نقش شمر را بازی می‌کنم اما توسلم به اهل بیت (ع) موجب شده تا هرچه از آن‌ها می خواهم اگر قسمت و صلاحم باشد از من دریغ نکنند و تاکنون حاجت های زیادی را گرفته ام.

هر ساله به مناسبت فرار رسیدن ایام ماه محرم الحرام و سالروز شهادت اباعبدالله حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران با وفایش مراسمات عزادارای در سطح شهرستان با حضور مداحان، نوحه سرایان، و گروه‌های تعزیه برگزار می‌شود.

 مراسمات عزادارای هر استان و شهرستان  در این ایام با فرهنگ آن منطقه برگزار می‌شود.

 مراسماتی همچون گل مالیدن به بر روی بدن‌ها،  بلندکردن علم، زنجیرزنی و یا سینه زنی دایره‌ای  به سبک جنوب کشور همچون خوزستان و  بوشهر  در این ایام برگزار می‌شود.

 از دیگر مراسماتی که در ایام ماه محرم  به نمایش گذاشته می‌شود برگزاری تعزیه و به روایت کشیدن ظهر عاشورا است که در افسا نقاط کشور برگزار می‌شود.

هنر تعزیه خوانی نمایش آیینی – مذهبی ایرانیان است که بیشتر در ایام محرم به نمایش گذاشته می‌شود و موضوع آن نیز غالبا به تصویر کشیدن واقعه عاشورا و شخصیت های اصلی سپاه اسلام و کفر در دشت کربلاست.

ایرانیان در ساختن تعزیه و به نمایش درآوردن واقعه کربلا و حدیث مصائب سیدالشهدا (ع) به شکل اسطوره ای و حماسی همواره پیش قدم بوده‌اند.
نمایش مصائب اهل بیت (ع) در هنر تعزیه خوانی همواره دارای تاثیرات بی شماری بین مردم بوده و استقبال بسیار خوبی نیز از آن به عمل می آید تا جایی که گاه، جای سوزن انداختن در این مراسمات یافت نمی‌شود.

هنر تعزیه خوانی از سالهای قبل در شهرستان گچساران رواج داشته  و این هنر نسل به نسل و سینه به سینه  در بین جوانان این شهرستان  رواج یافته است.

 محسن گرجی زاده  متولد ۱۳۷۷ یکی از جوانان گچسارانی است  که چند سالی به هنر تعزیه خوانی روی آورده  و می‌گوید  افتخار من این است که خادم اربابی چون حسین(ع)  هستم.

  وی که به شمر کوچولو ملقب یافته است در این باره می‌گوید،  از سن ۱۵ سالگی  وارد حرفه تعزیه خوانی شده ام  و بعد از گذراندن چن سالی در سن ۱۹ سالگی به دلیل علاقه زیادی که به این هنر داشته‌  مشغول به کارگردانی گروه تعزیه خوانی حجله در دجله این شهرستان شدم.

 گرجی زاده  ادامه داد: با توجه به اینکه علاقه زیادی به هنر تعزیه خوانی داشته ام و نقش شمر بن ذی الجوشن را در تعزیه‌های اجرا شده بر عهده دارم حال به عنوان کوچکترین  شمر که دوستدار ابا عبدالله حسین (ع)  است در استان و کشور  به عنوان شمر کوچولو معروف شده‌ام.

این شمر کوچولو  در ادامه گفت‌وگو می‌افزاید، اولین بار در سال ۱۳۸۸ در نقش سرباز به تعزیه روی آوردم  و به دلیل علاقه زیادی که به این هنر داشته  با جدیت به دنبال این حرفه رفته تا اینکه از سال گذشته تا کنون برای دومین سال متوالی  موفق به کارگردانی گروه تعزیه خوانی حجله در دجله شدم که نسبت به دیگر مراسمات تعزیه خوانی در این شهرستان متفاوت است.

وی عنوان کرد:  از سال ۱۳۹۰ برای اولین بار وارد حرفه تئاتر شده و  از آن سال تا کنون  در این حرفه فعالیت دارم.

 گرجی زاده در پاسخ به این سوال که چگونه وارد هنر تعزیه خوانی شده‌ای، ابراز کرد: خیلی اتفاقی قبل از اجرای یکی از برنامه های تعزیه مجری برنامه ای بودم  و از آنجا استارت کار من شروع شد.

 این کارگردان تعزیه حجله در دجله  خاطرنشان کرد: در سال گذشته در سوگواره شهرستانی  به عنوان گروه تعزیه خوانی حجله در دجله  شرکت کرده که در بخش شمرخوانی موفق به کسب  جایزه شدیم.

وی تصریح کرد: درست است که من چند سالی است که نقش شمر را بازی می‌کنم اما توسلم به اهل بیت (ع)  موجب شده تا هرچه از آن‌ها می خواهم اگر قسمت و صلاحم باشد از من دریغ نکنند و تاکنون حاجت های زیادی را گرفته ام.

 وی با تقدیر و تشکر از خانواده خود و پدرش یزدان گرجی زاده که از مجریان قدیمی شهرستان هستند، خاطرنشان کرد: پدرم استاد بنده در امر مجری‌گری بود و تقدیر و تشکر ویژه‌ای دارم  از مهرداد علیپورو مهران عبدی نسب از  هنرمندان این شهرستان که در زمینه هنری مشوق من بوده ‌اند.

 براساس این گزارش، امشب گروه تعزیه حجله در دجله به کارگردانی محسن گرجی‌زاده  در هئیت فرهنگی و مذهبی عاشقان ابوالفضل (ع)  واقع در ابتدای خیابان شهید کیامرثی به روی صحنه خواهد رفت.

لینک کوتاه:
نظرات
  1. حمید گفت:

    میدونید حسرت‌های یک جانبازی که ۳۱ سال قطع نخاع هست، چیه؟
    جز شرمندگی چی داریم آقایان اختلاس می کنند رزمند ه گان؟