ساعت: ۱۱:۰۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۶/۷ شناسه خبر: 37431

اظهارات رئیس‌ مجلس شورای اسلامی درباره عدم‌ارجاع سؤال از رئیس‌جمهور به قوه قضائیه با اعتراض نمایندگان مواجه شد.

اظهارات رئیس‌ مجلس شورای اسلامی درباره عدم‌ارجاع سؤال از رئیس‌جمهور به قوه قضائیه با اعتراض نمایندگان مواجه شد.

 آوای جنوب
اعتراض نمایندگان به عدم ارجاع سؤال از رئیس‌جمهور به قوه قضائیه /لاریجانی: فی‌البداهه نظرم را گفتم

 حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز چهارشنبه (۷ شهریور) قوه مقننه و با استناد به ماده  ۲۱۳ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: اگر در مسئله سؤال از رئیس‌جمهور استنکاف از قانون رخ داده چه‌کسی باید آن را تشخیص دهد و گزارش آن چگونه به قوه قضائیه ارسال می‌شود؟

علی لاریجانی، رئیس مجلس که ریاست جلسه را به‌عهده داشت در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: طبق این ماده از آئین‌نامه اگر موضوع مورد سؤال نقض قانون و یا استنکاف از قانون تشخیص داده شود به قوه قضائیه ارجاع می‌شود، موضوع هیچ کدام از این سؤالات نقض یا استنکاف از قانون نبوده است.

وی افزود: ممکن است در لابه‌لای مطالب مطرح‌شده مواردی با این عنوان بوده باشد، ولی موضوع سؤالات نقض قانون نبوده است. اگر می‌خواستند ارجاع شود باید موضوع برخی سؤالات را نقض قانون قرار می‌دادند تا قابل ارجاع به قوه قضائیه باشد.

پس از این اظهارات لاریجانی برخی از نمایندگان اعتراضاتی به وی داشتند.

لاریجانی در پاسخ به این اعتراضات گفت: به هر حال این موضوع را در هیئت رئیسه بررسی می‌کنیم. اگر استدلالی دارید، ارائه کنید اما فی‌البداهه نظر من همین بود که گفتم.

نظر سخنگوی شورای نگهبان درباره سرانجام سوال از رئیس‌جمهور

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس و تعیین تکلیف نهایی آن، گفت: آیین‌نامه مجلس درباره سوال از رئیس‌جمهور ابهام دارد.

اختصاصی: نظر سخنگوی شورای نگهبان درباره سرانجام سوال از رئیس‌جمهور

عباسعلی کدخدایی قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس و در پاسخ به این پرسش که “آیا سوالاتی که نمایندگان مجلس از توضیحات رئیس‌جمهور قانع نشدند، به قوه‌قضائیه ارجاع می‌شود یا خیر؟”، گفت: مجلس باید درباره سوال از رئیس‌جمهور تکلیف نهایی را مشخص کند.

بیشتر بخوانید:

 

وی افزود: درباره تکلیف نهایی سوال از رئیس‌جمهور به طور روشن موردی مطرح نشده و درباره مصادیق استنکاف از قانون نیز هیچ تعریفی وجود ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه در آیین‌نامه داخلی مجلس به صراحت ذکر نشده که مرجع تعریف و تعیین استنکاف از قانون درباره سوال از رئیس‌جمهور چه مرجعی است، اظهار داشت: در این آیین‌نامه مشخص نیست که تعریف استنکاف از قانون باید از سوی هیئت‌رئیسه مجلس و یا کمیسیون حقوقی و قضایی مشخص شود، در این موضوع ابهام وجود دارد.

کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ابهاماتی که درباره تعیین تکلیف سوال از رئیس‌جمهور در آیین‌نامه داخلی مجلس وجود دارد، مجلس باید به موضوع رسیدگی کرده و تکلیف را مشخص کند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده