ساعت: ۱۷:۱۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۴/۱ شناسه خبر: 36860

رئیس دادگستری گچساران: در سال گذشته تعداد ۳۵ هزار و ۷۷۰ فقره پرونده جهت بررسی به دادگستری گچساران ارجاع داده شد.

آوای جنوب
رئیس دادگستری گچساران: در سال گذشته تعداد ۳۵ هزار و ۷۷۰ فقره پرونده جهت بررسی به دادگستری گچساران ارجاع داده شد.

به گزارش آوای جنوب از گچساران،  رضا میشان ظهر امروز در پیش از خطبه‌های نماز جمعه گچساران در جمع نمازگزاران اظهار کرد:  از یکم تا هفتم تیرماه به عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

 رئیس دادگستری گچساران با اشاره به فرمایشات معمار کبیر انقلاب در خصوص شخصیت شهید بهشتی بیان کرد: امام راحل فرمود،  بهشتی یک ملت بود برای ملت ما.

 وی ادامه داد: شهید آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفا ایشان که به دست منافقین کوردل به شهادت رسیدند.

 میشان در ادامه با اشاره به اهمیت کار قاضی و قوه قضائیه بیان کرد: حضرت امیرالمومنین (ع)  در نامه‌ای که به مالک اشتر می‌نویسد در مورد انتخاب قاضی و اهمیت کار می‌فرماید، قاضی بایستی مردی فوق العاده، دانشمند، بی‌طمع و خوش حافظه باشد و برای مسند قضاوت کسی که از تمام مردم نزد تو برتر است او را برگزین.

 رئیس دادگستری گچساران افزود:  قاضی بایستی دانشمند و بی‌طمع و به تمام مزایای انسانیت آراسته باشد.

 وی با بیان اینکه قضاوت شغل نیست بلکه منصب است، ابراز کرد: تمامی قضات با یک واسطه حکم قضاوت خود را از مقام معظم رهبری  دریافت می‌نمایند.

 میشان افزود: بنابراین سختی کار قضاوت که همانا فیصله دادند به اختلاف بین مردم و احقاق حق و اجرای عدالت است.

 وی خاطرنشان کرد: ازمهمترین  وظایف این قوه که اجرای آن توسط دادگستری‌های سراسر کشور به عمل می‌آید رسیدگی و صدور  حکم و تظیمات و شکایات کشف جرم و تعقیب مجرمین و مجازات آنها و اتخاذ تدابیری جهت پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین است.

رئیس دادگستری گچساران  با اشاره به پرونده‌هایی که برای حل اختلاف  به دادگستری ارجاع داده شده، اظهار کرد: از ابتدای سال گذشته تا انتها  ۳۵ هزار و ۷۷۰ فقره پرونده جهت بررسی به دادگستری گچساران  ارجاع داده شد.

 میشان  افزود: منظور از دادگستری، شورای حل اختلاف، دادسراها، محاکم حقوقی و کیفری است که اگر بخواهیم بگوییم به طور میانگین هر پرونده را دارای دو طرف فرض کنیم بیش از هفتاد هزار نفر در سال ۹۶  در شهرستان گچساران حداقل یکبار به دادگستری مراجعه داشته اند.

 وی ادامه داد: در شورای حل اختلاف در سال گذشته قریب بر یک هزار و ۷۱ پرونده را با صلح و سازش  توسط  افرادی که در این شورا مشغول به خدمت هستند خاتمه داده و قریب بر ۶۱۰۰ پرونده رسیدگی نموده اند.

 این مسوول بیان کرد: در زمینه دفاع از حقوق بیت المال، انفال و اراضی ملی و دولتی در سال گذشته ۸۹ هکتار از ید متجاوزین به اراضی منابع ملی و پس از صدور احکام قضائی و اجرای آن  خارج از نوبت و به منابع ملی  ارجاع داده و ۳۵ هکتار از اراضی متعلق به دولت با نمایندگی اداره راه و شهرسازی با صدور احکام قاطع قضایی رفع تصرف و به دولت  بازگشت.

 میشان ادامه داد: اداره ثبت اسناد و املاک این شهرستان که جزیی از مجموعه قوه قضائیه است در سال ۹۶ تعداد ۱۰ هزار و ۳۴۲ سند تک برگ صادر و در اختیار اشخاص حقیقی و ادارات و نهادهای مربوطه قرار داده است.

رئیس دادگستری گچساران در ادامه ابراز کرد: در سال ۱۳۹۱ بیش از ده میلیارد تومان وجه نقد از بانک تجارت مرکزی گچساران به تاراج رفت که با تلاش و پشتکار نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان( عج ) تمامی عوامل شناسایی و دستگیر شدند و اموال ناشی از پولشویی متهمان شناسایی و به نفع بانک ضبط گردید و در نهایت در سال ۹۵ با حکم موثر و قاطع از دادگاه کیفری گچساران مجرمین به حبس و پرداخت وجه نقد محکوم شدند.

میشان افزود: در شهریورماه سال گذشته نیز اتفاق ناگواری در روز روشن و در شلوغ ترین خیابان شهر روی داد که دوتن از افراد بی گناه و کاسب به قتل رسیدند و یک نفر دیگر به شدت مصدوم و مقداری طلا به سرقت رفت که از لحظه دریافت خبر همه دست اندرکاران و عوامل قضایی و انتظامی واطلاعاتی تلاش خود را جهت شناسایی سارقین که صورت هایشان نیز پوشیده بود انجام دادند و وارد عمل شده و پس از مراحل تحقیقات مفصل قضایی و انتظامی متهمین شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و پس از مراحل بازجویی و تحقیقاتی و صدور حکم در دادگستری گچساران و تایید توسط دیوان عالی کشور مجرمین در محل وقوع جرم عدالت اجرا و مجرمین به سزای عمل خود رسیدند که این امر در کشور اگر نگوییم بی نظیر اما کم نظیر است.

 وی  ابراز کرد:  استفاده از ظرفیت والای  روحانیت و امام جمعه شهرستان  در پرونده قتلی که از ۱۵ سال قبل وجود داشت و متهم آن قریب بر ۱۵ سال در بازداشت به سر می‌برد و حکم قصاص نفس صادر و تمامی شرایط جهت اجرای قصاص نفس مهیا بود که با وساطت بستگان، اقوام، ریش سفیدان که در نهایت با رایزینی امام جمعه گچساران و دیگر مسوولان  این متهم از سوی بستگان بخشیده شد.

 میشان در ادامه به پرونده‌های طلاق اشاره و خاطرنشان کرد:  طبق آمار رسمی اعلامی در سال گذشته ۱۷۵ هزار صدور طلاق  در کشور به ثبت رسیده است که این آمار بسیار نگران کننده است و این امر لزوم توجه خانواده‌ها را به استفاده از مراکز مشاوره قبل از ازدواج بیش از پیش  آشکار می‌سازد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده