ساعت: ۱۴:۳۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۳/۹ شناسه خبر: 36517

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد گفت: دستگاه‌های اجرایی گچساران در جذب اعتبارات تسهیلات اشتغال و اشتغال فراگیر در این شهرستان همکاری ندارند.

آوای جنوب
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد گفت: دستگاه‌های اجرایی گچساران در جذب اعتبارات تسهیلات اشتغال و اشتغال فراگیر در این شهرستان همکاری ندارند.

به گزارش آوای جنوب از گچساران، پیش از ظهر امروز نشست کارگروه  اشتغال، اشتغال فراگیر روستایی و عشایری با حضور مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرماندار و دیگر مسوولان شهرستانی در سالن گنفرانس فرمانداری گچساران برگزار شد.

 در این نشست پروانه نیک‌مرام اظهار کرد: هر جا که سخن از کار شود ناخودآگاه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اذهان نقش می بندد.

 وی افزود: اگر همه نهادها و مسوولان تلاش کنند دیگر  نرخ بیکاری در این استان نگران کننده نخواهد بود.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد ادامه داد:  در نیمه دوم سال گذشته  ابلاغ اعتباری  از سوی توسعه صندوق ملی به کل کشور  ارائه شد که سهم استان ما  در بحث اشتغال روستایی و عشایری مبلغ ۲۱۴ میلیارد تومان بودکه نرخ سود این تسهیلات کمتر از ۶ درصد است.

 نیک مرام با بیان اینکه جامعه هدف ما اشتغال روستایی و عشایری است، گفت:  در بحث مشاغل فراگیر جامعه هدف هم شهر و هم روستا را شامل می‌شود.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه هدف از ایجاد اشتغال فراگیر سه هدف را دنبال می‌کند، ابراز کرد:  اولین هدف ایجاد اشتغال برای جوانان فارغ التحصیل بیکار ،  جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و  سومین هدف حفظ و صیانت از نیروی کار اشتغال موجود است.

 وی  در ادامه با اشاره به اعتبارات تخصیص داده شده برای  ایجاد اشتغال و اشتغال فراگیر عنوان کرد: برای دریافت این تسهیلات  و معرفی طرح تا پایان تیرماه سالجاری  فرصت باقی مانده است.

 نیک‌مرام  اذعان کرد: در بحث اشتغال فراگیر برای شهرستان گچساران تعداد ۸۱ طرح  برای گچساران با اعتباری به مبلغ ۳۳ میلیارد تومان  و با اشتغالزایی ۷۴۴ نفر به تصویب رسیده است.

وی افزود: اگر این طرح ها و این اعتبار جذب بشود می‌توان  در بحث اشتغال که امروز یک آمار نگران کننده است را تا حد امکان مرتفع نماید.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد  در ادامه با انتقاد از مسوولان شهرستان گچساران تصریح کرد:   از ۳۳میلیارد تومان که به تصویب رسیده است   تنها ۴۵۰ هزار تومان  در یک طرح و سه طرح که دو طرح با اعتباری به مبلغ ۱۵ میلیون تومان و یک طرح دیگر با اعتباری به مبلغ ۱۲ میلیون تومان از سوی صندوق کارآفرینی امید تسهیلات پرداخت شد.

وی در ادامه با اشاره به فرماندار گچساران  افزود: از اعتباری به مبلغ ۳۳میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در شهرستان گچساران شما مشاهده کنید که چه مبلغ کمی تسهیلات دریافت شده است.

نیک مرام  ادامه داد: برای دریافت تسهیلات چهار بانک عامل در نظر گرفته شد که متاسفانه  از سوی شهرستان گچساران اقدامی برای دریافت این تسهیلات صورت نگرفته است.

 وی  ادامه داد: هر شهرستانی که سهمیه اشتغال خود را جذب نکند به شهرستان دیگر  این اعتبارات تخصیص داده می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه من به عنوان کارشناس حاضر نیستم که یک درصد این اعتبارات  شهرستان گچساران حتی به محرومترین نقاط این استان تخصیص  داده بشود،  اظهار کرد:   اما متاسفانه  کم کاری دستگاه‌های اجرایی این شهرستان  در جذب اعتبارات نمایان است.

 وی اذعان کرد:  در حال حاضر تعداد ۵۴ طرح در دستگاه‌های اجرایی این شهرستان باقی مانده است  که شامل طرح‌های ریز هستند.

 نیکمرام خاطرنشان کرد:  این آمار نگران کننده‌ای است برای شهرستان گچساران که ۸۱ طرح  با اعتباری به مبلغ ۳۳ میلیارد تومان برجا مانده است.

 نیک‌مرام  ادامه داد: این طرح ها وقت طلایی دارند و تا پایان تیرماه فرصت زیادی باقی نمانده است

 وی با انتقاد از دستگاه های اجرایی این شهرستان که چرا پرونده‌ها را که برای دریافت تسهیلات ارسال می‌کنند را رصد  نکردند، گفت:  در شهرستان گچساران  یک طرح ۱۰ میلیارد تومانی  کارخانه روغن کشی وجود دارد که متاسفانه دستگاه اجرایی همکاری نکرده است.

 نیکمرام با بیان اینکه این طرح جز طرح‌های پایدار است، عنوان کرد:  برای یک طرح در گچساران مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و برای  چهار طرح  گردشگری  هر کدام  تا  سقف مبلغ ۳ میلیارد تومان تصویب شده است اما آیا دستگاه‌های اجرایی  با این طرح‌ها همکاری دارند.

 وی با بیان اینکه آیا دستگاه های اجرایی از چنین طرح های که موجب ایجاد اشتغال پایدار می شوند غافل شده اند، گفت: چرا دستگاه‌های اجرایی سکوت کرده‌اند.

  نیک مرام در ادامه با بیان اینکه در شهرهای کوچک این استان  تا سقف ۲ میلیارد تومان طرح‌ها به تصویب  و جذب داشته‌ایم، عنوان کرد: اما متاسفانه در شهرستان گچساران هیچ اتفاق  رخ نداده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد  در ادامه با اشاره به فرماندار گچساران که دستگاه‌های اجرایی نه تنها در دریافت تسهیلات اشتغال بلکه در زمینه کاروزی که  سهم شهرستان گچساران ۶۲۰ نفر بوده است، ابراز کرد: در این زمینه  تنها ۱۳ نفر به عنوان کاروز جذب شده‌اند و هیچ اتفاق خاصی از ابتدای سال گذشته تا کنون در شهرستان گچساران نیفتاده است.

وی ادامه داد: در زمینه کارآموزی که دبیری آن سازمان فنی و حرفه‌است،  در زمینه کارورزی و  اشتغال فراگیر روستایی و عشایری شهرستان گچساران آخرین سهم را  در استان دارد.

 نیک‌مرام با بیان اینکه این آمارها برای شهرستان گچساران نگران کننده است، عنوان کرد: از این فرصت کم باقی مانده در جذب اعتبارات سعی و تلاش کنید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد افزود:  تمام اقدامات بانک ها برای پرداخت تسهیلات و عملکرد دستگاه های اجرایی در این شهرستان صفر است.

  وی  ادامه داد: اقدامات تمام بانک‌های عامل و عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این پرونده‌ها حاضر است.

 نیک‌مرام با بیان اینکه هم اکنون طرح های ریزی  برای دریافت تسهیلات ارسال شده است  که در هفته گذشته  در سامانه کارا به ثبت رسیده است، اظهار کرد: در حال حاضر طرح های ریز کنار گذاشته شده است .

 وی ادامه داد: به دو دلیل این پرونده ها کنار گذاشته شد یکی به دلیل بیشترین پرداختی که صورت گرفته برای طرح های ریزی است که از سوی دستگاه‌های اجرایی  فرستاده شده است.

 نیک‌مرام عنوان کرد: این طرح‌های ریز نمی‌تواند موجب اشتغالزایی  پایدار در این شهرستان شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد  خاطرنشان کرد:  برای ایجاد اشتغال فراگیر  تا سقف ۵ میلیارد تومان می‌توانیم تسهیلات پرداخت کنیم و بیش از این مبلغ برای دریافت تسهیلات بیشتر این طرح به تهران فرستاده می‌شود.

 نیک‌مرام  افزود:  اگر چنین طرح های در شهرستان گچساران وجود دارد و می تواند اشتغالزایی به وجود بیاورد  این پرونده‌ها را می‌توان به استان و در کمیته به تصویب برسد .

 وی افزود: این آمارها برای شهرستان گچساران یک آمار نگران کننده است و شما مشاهده کنید که شهرستان گچساران در کجای جدول قرار گرفته است.

گزارش از سمیرا نصاری

لینک کوتاه:
نظرات
  1. گچسارانی گفت:

    سرکار خانم و فرماندار محترم اینجانب دارای پروانه کسب و پروانه زنبورداری و کشت گیاهان دارویی الان ۳ ماه است تمام ادارات گچساران و سامانه کارا را دور زدمه و همه از نبود اعتبارات حرف زدنه.این هم شماره تماس ۰۹۱۷۳۴۲۲۲۳۹

  2. گچسارانی گفت:

    ادارات دیگه حوصله ندارند حوصلشون تمام شده فقط به فکر خودشون هستند که هم سر کار هستند

  3. گچساران گفت:

    وقتی نه فرمانداروبخشدارفقط دنبال کاره سیاسی وانتخاباتی برای نماینده باشند خوب معلوم هست که باید این چنین باشد.بنظرم باید دستگاه های اطلاعاتی وامنیتی به این کار مهم ورود کنند