ساعت: ۰۱:۱۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۸/۲۶ شناسه خبر: 34163

کارکنان پرتلاش و ایثارگر مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران با حمیت و تلاش بی نظیر و مثال زدنی خود حجمی از کار را به انجام رسانده‌اند که به جرات می ‌توان گفت در این مدت کم در نوع خود بی‌سابقه بوده است.

کارکنان پرتلاش و ایثارگر مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران با حمیت و تلاش بی نظیر و مثال زدنی خود حجمی از کار را به انجام رسانده‌اند که به جرات می ‌توان گفت در این مدت کم در نوع خود بی‌سابقه بوده است.

به گزارش آوای جنوب، کارکنان پرتلاش و ایثارگر مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران با حمیت و تلاش بی نظیر و مثال زدنی خود حجمی از کار را به انجام رسانده‌اند که به جرات می ‌توان گفت در این مدت کم در نوع خود بی‌سابقه بوده است و سالها بعد می‌توان از پروژه‌های بزرگی که در رگ سفید در کوتاه‌ترین زمان به اتمام رسید، برای نسل جوان یاد کرد و به آن بالید.

بر اساس این گزارش، مهار آتش در رگ سفید، اهمیت جلو بودن از برنامه زمان‌بندی شده آن هم در صنعت نفت را آنانی می‌دانند که خود دستی بر آتش و سابقه‌ای در این صنعت داشته باشند.

ساخت استخرهایی با مجموع ظرفیت ۲۰۰هزار لیتر (۱۳۰هزار لیتری اصلی و ۷۰ هزار لیتری کمکی و ایجاد دو لوکیشن به مساحت تقریبی هرکدام ده هزار مترمربع اندکی بیش از دو هفته، گفتنش فقط و فقط به زبان ساده است اما این عملیاتی است که با فرماندهی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در کمتر از دو هفته احداث شده است تا برگ دیگری از حماسه‌های صنعت نفت در تلاش روز و شب عاشقان بی ادعای میهن رقم بخورد.

برنامه ریزی دقیق و اصولی برای ساخت دو لوکیشن a و c جهت استقرار و برپایی دکل‌های ۹۳ و ۹۴ فتح که درهمان روز نخست پس از فوران در دستور کار قرار گرفته و در راستای برنامه جامع و سناریوهای مهار چاه آغاز می‌شود اما ساختار صخره‌ای و در عین حال ناهموار منطقه مانع بزرگی است که تسطیح و هموار سازی را با مشکل مواجه می‌سازد.

سوابق ایجاد لوکیشن در این منطقه نشان دهنده بازه زمانی حداقل ۷ ماهه برای موقعیت احداث چاه است اما اینجا نیز فرمانده عملیات که دانش ضمنی مهندسی و ساختمان را در کوله بار تجارب خود دارد طرحی ارائه می‌دهد که براساس آن متناسب با شرایط اضطرار هر دو لوکیشن ظرف کمتر از سه هفته تکمیل و آماده استقرار دکل شرکت ملی حفاری ایران گردند.

مهندس بیژن عالی پور که مطابق عادت دیرین، نیروهای عملیاتی‌اش را با نام کوچک صدا می‌زند، عنان اختیار زمان را به زبان مهندسی در اختیار گرفته و کارهای ناشدنی را به مدد انگیزش و اهتمام نیروهای صف و ستاد، شدنی می‌کند، این بار برای جدال نهایی با غول از بند رسته رگ سفید ۱۴۷ عده و عده و ساز و برگ فراهم می‌کند؛ دو چاه امدادی، دهها راه دسترسی، ۵ خط لوله آب به متراژ هر کدام افزون بر ۴۰ کیلومتر، ایجاد حوضچه‌ها و استخرهای بزرگ انباشت آب، گسیل دهها دستگاه ماشین آلات ترابری و پشتیبانی نفت از اهواز ، تشکیل ستادی متشکل از مدیران خبره فنی و عملیاتی و بالاخره تدوین سناریوهای مختلف کنترل چاه

امروز شاهد بودیم که مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز در بازدید روزانه‌اش با یکایک تیم‌های کاری دیدار، مذاکره و هم اندیشی کرد.

از ایثار و از خود گذشتگی‌شان سخن گفت که برای ایران اسلامی سر از پا نمی‌شناسند و گویی که لهیب شعله‌ها را حس نمی‌کنند .

مهندس عالی پور در بازدیدهایی که از بخش‌های مختلف آماده سازی منطقه برای عملیات بزرگ به عمل آورد، تاکید کرد: از برنامه جلوتر هستیم و انشاء الله با تلاش کارکنان ملی حفاری دکل ۹۳ فتح بزودی در لوکیشن C برپا و آماده حفاری عمودی خواهد شد.

وی در حاشیه بازدید از لوکیشن a نیز یادآور شد: با توجه به صخره ای و صعب العبور بودن محل شاهد آن هستیم که این لوکیشن نیز به طور کامل آماده شده است و اولین محموله‌های دکل ۹۴ فتح به موقعیت وارد شده و به زودی با تلاش کارکنان سختکوش شرکت ملی حفاری ایران این دکل نیز آماده شروع حفاری خواهد شد.

عالی پور در تشریح عملیات شب گذشته نیز خاطرنشان ساخت: در تمامی جبهه‌های مختلف، کار به صورت شبانه روزی و بی وقفه در حال انجام است و شب گذشته نیز کارکنان نفت و ملی حفاری با همکاری هم موفق شده‌اند با کمک شلترها و خنک کنندها در اوج حرارت، به قلب آتش نزدیک شوند و کومی یونت و مخزن آب دراووکس را از نزدیکترین مکان به آتش خارج نمایند.

مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: در این عملیات موفق آمیز با کمک شرکت ملی حفاری موفق شدیم با استفاده از اتی واگن و بخش‌هایی از دکل را از دهانه چاه خارج نماییم و این عملیات پس از تسطیح مجدد لوکیشن از سر گرفته خواهد شد.

عالی پور تصریح کرد: خوشبختانه همان گونه که مشاهده می‌کنید در تمامی بخش‌ها از قبیل انتقال آب؛ احداث استخر؛ نصب و راه اندازی پمپ ها ؛ احداث خط لین اصلی؛ لوکیشن‌ها و جاده سازی و حتی آسفالت ( که در برنامه نبوده است) از برنامه جلوتر هستیم و کار با ایثارگری کارکنان سخت کوش صنعت نفت تا مرحله نهایی حمله به آتش ادامه خواهد داشت و به امید خدا نتیجه این تلاش‌های شبانه روزی با خاموش کردن آتش رگ سفید به اتمام خواهد رسید.

مهندس عالی پور افزود: عملیات مهار آتش و کنترل فوران چاه به سبب ضرورت فراهم نمودن تمهیدات و مقدمات گسترده به طور طبیعی زمان بر بوده اما تلاش تیم عملیاتی بر این است که این کار در حداقل زمان انجام شود.

علی مراد کاظم پور

خبرنگار اعزامی روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

 

لینک کوتاه:
نظرات
  1. فخرالدین عباسی گفت:

    سلام وخسته نباشید چرا از استخرهای پیش ساخته با ظرفت های متفاوت استفاده نمی کنند
    اماده شدنش سریع می باشد