ساعت: ۰۸:۴۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ شناسه خبر: 34110

کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای هفته گذشته تا پایان آن، رویدادهای سیاسی مهمی را پشت سر گذاشت، حضور استاندار در دو شهرستان کهگیلویه و بویراحمد، گمانه زنی ها در مورد انتخاب معاونان استاندار، دوئل بی ثمر رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیر فرودگاه یاسوج از جمله مهمترین آنها بود.

کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای هفته گذشته تا پایان آن، رویدادهای سیاسی مهمی را پشت سر گذاشت، حضور استاندار در دو شهرستان کهگیلویه و بویراحمد، گمانه زنی ها در مورد انتخاب معاونان استاندار، دوئل بی ثمر رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیر فرودگاه یاسوج از جمله مهمترین آنها بود.

استاندار حرف های قشنگ!

به گزارش آوای جنوب به نقل از امید مردم؛ علی محمد احمدی از ابتدای انتصابش به عنوان استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکنون به عنوان “استاندار حرف های قشنگ” شناخته شده است. احمدی از همان ابتدا نسبت به بسیاری از چالش ها، معضلات و مشکلات استان آگاهی یافت و رفتار مردمگرایانه وی در شعاری کردنِ مبارزه با این مشکلات از همان ابتدا از وی شخصیتی ساخت که مردم، نگاهی ناجی گونه به استاندار داشته باشند.

اما احمدی در هفته گذشته هم نشان داد که همواره استاندار حرف های قشنگ است، او در سفر به چرام و بهمئی هم شعارهای مبارزه فقر و تبعیض سر داد، از نحوه توسعه ناهمگون استان انتقاد کرد و تخصیص نامتوازن بودجه هم مورد گلایه استاندار قرار گرفت و صدالبته باز شعارهای ضدمدیریتِ ضعیف وی ادامه یافت.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد آنقدر از مدیریت ضعیف در استان انتقاد کرده است که بیراه نیست اگر وی را استاندار ضد روند مدیریتی فعلی در کهگیلویه و بویراحمد بشناسیم اما احمدی تاکنون چندان هم عامل به شعارهایش نبوده است او هنوز دست به ترکیب مدیریتی نزده و فقط زبان به انتقاد می گشاید که این نشان می دهد احمدی چندان هم در مدیریتش بی پروا نیست و شاید بتوان او را از لحاظ سیاسی محافظه کار و دست به عصا خواند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خیلی از جنبه های غیر مدیریتی هم هنوز هیچ اقدامی انجام نداده است، نمونه آن حضور در کارخانه سیمان مارگون بود که خدم و حشم مدیران استان هم برای حل مشکل چاه آب این کارخانه احمدی را همراهی می کردند اما بعد از آن ماجرا خبری نشد که متولی حفر چاه و آبرسانی به این کارخانه کدام نهاد است و آیا حرف های تند و تیز و البته از سر دلسوزی احمدی خریدار دارد؟

این طرز مدیریت و سخنان احمدی و عدم دست به کار شدن او در براندازی مهره های ضعیف مدیریت در استان، یک خطر هم دارد و آن اینکه «حرفگرایی» به جای عملگرایی ترویج شود. حرف های قشنگ، تند و مردم پسند استاندار به هرحال خریدار دارد از رسانه ها تا مردم دوست دارند که چنین حرف هایی بشنوند این خریدار داشتن استاندار را تحریک می کند که دوباره و در جای های دیگری هم از این سبک مدیریت و ادبیات سخنرانی استفاده کند و آنقدر فضا در همین توجه به ریز و بم حرف ها ایجاد می شود که کسی نپرسد نتیجه حرف های قبلی چه شد و توپ و تشرهای استاندار به کجا رسید؟

معاونین دردسرساز!

انتصاب معاونین جدید به یکی از دردسرهای عظیم مدیریت علی محمد احمدی تبدیل شده است، احمدی بی پروا شیوه مدیریت و مدیران را در استان مورد نقد و انتقاد قرار داد. حالا که وقت عمل رسیده، او از یکطرف مجبور است که با نمایندگان مجلس تعامل کند که نتیجه این تعامل باز همین شیوه مدیریتی می شود و از طرف دیگر هم نمایندگان مجلس گزینه جدیدی در آستین ندارند که از آن رونمایی کنند و عملا همان مهره های سابق که استاندار و مردم در عدم توانمندی آنها برای مدیریت استان یکصدا هستند، فقط جایشان عوض می شود.

یک گزینه معاونی استاندار، جعفر گوهرگانی است که ظاهرا سهم نماینده گچساران و باشت است که باید به کار گرفته شود. گوهرگانی کمی بدشانس بود چون در همین مطرح شدن اسمش به عنوان معاون اقتصادی استاندار، بحث گلخانه های فرودگاه یاسوج و ماجرای قطع درختان سیب توسط باغداران در دنا و دشتروم، پیش آمد از آن طرف تیم رسانه ای گوهرگانی برای اینکه کمی گزینه معاونت استاندار را دست پرتر کنند، شایعه احتمال انتصاب او به یک پست وزارتخانه ای را هم مطرح کردند تا بدین صورت بتوانند از گوهرگانی چهره ای بسازند که از هر نظر برای تصدی معاونت اقتصادی شایسته باشد!

اما معاونت سیاسی که سهم غلام محمد زارعی است و ظاهرا او هم گزینه ای جز محمد کاظم نظری ندارد، نظری اما از گوهرگانی خوش شانس تر بود چون شایعه احتمال ابقای وی در سمت فرماندار بویراحمد کارگر افتاد و رسانه ها با گمان اینکه او فرماندار می ماند، کمتر به شرح و بحث درباره اش پرداختند. این درحالی است که این احتمال می رود که بحث ابقا از سوی خود نزدیکان فرماندار و با هدف پیشگیری از نقد و بررسی گزینه احتمالی معاونت سیاسی استانداری، مطرح شده است.

ظاهرا تنها معاونت عمرانی است که سهم خود استاندار است که یک گزینه غیربومی قرار است بر این کرسی تکیه بزند اما این معاونت هم چندان بی حاشیه نیست چون در تقسیم معاونت ها سهم نماینده کهگیلویه بزرگ لحاظ نشده و از همین الان نقدها از سمت مناطق لنده، چرام، کهگیلویه و بهمئی روانه استاندار شده است بهرحال اگر قرار بر تقسیم معاونت ها بر اساس سهم نمایندگان باشد، آنها هم حق دارند. وقتی شایسته سالاری پیش پای دخالت نمایندگان ذبح می شود دیگر چه فرقی می کند چه کسی بر این صندلی ها تکیه بزند، لذا استاندار باید همین گزینه را هم به کهگیلویه می داد تا حداقل عدالت قربانی نمی شد.

بهرحال مطمئن هستیم که روند مدیریتی علی محمد احمدی فرقی با روند مدیریتی موسی خادمی ندارد، البته این شاید کمی مردم پسندتر، کمی مدیران حرف شنوتر و کمی پرحاشیه تر باشد.

دوئل نابرابر!

اگر بگوییم در هفته گذشته بزرگترین رویداد در سطح مدیریتی استان دعوای دو مدیرکل جهاد کشاورزی و فرودگاه یاسوج بود، بیراه نگفته ایم. آغازگر ماجرا فرودگاه یاسوج است که از چندی پیش علم مخالفت با گلخانه های احداث شده در محیط این فرودگاه و به بهانه نقض قرارداد از سوی طرف دیگر برداشت، رئیس جهادکشاورزی استان، چندین بار به تندی ، رئیس فرودگاه را خطاب نقدهای خود قرار داده بود اما محسنیان فقط یکبار و آن هم با نامه ای پاسخ عرض اندام جهادکشاورزی را داد.

پس از این نامه که ظاهرا به گوهرگانی به شدت برمی خورد آغاز حمله های رسانه ای معاونین و مدیران جهادکشاورزی یکی پس از دیگری به مدیر فرودگاه یاسوج بود. این انتقادها و مصاحبه های رسانه ای که به جای حل ماجرا آتش معرکه را تندتر می کند، معلوم بود که بصورت هماهنگ و از پیش تعیین شده است تا به قول معروف مدیر فرودگاه را خاک کنند.

عرصه رسانه تقریبا به وزن کشی دو مدیر تبدیل شده است که البته یک مدیر چون قرار است پست مهمتری بگیرد، خیلی مهم است که جواب نقد و انتقادها را بدهد و عملا این دوئل و جدال بی ثمر در عرصه رسانه ای ادامه یافته و ماجرا هم نه بررسی و نه حل می شود.

مشکل این دوئل این است که یکسوی آن معاون اقتصادی آینده استاندار قرار دارد که نمی خواهد و از قرار معلوم نباید به هیچ وجه کوتاه بیاید و یک طرف دیگر مدیر فرودگاهی که نه به اندازه رقیبش معاون و مدیر دارد که جواب نقدها را بدهد و نه اینکه بیش از آن نامه حرف دیگری زد که بتوان قضاوت کرد، دقیقا حق با چه کسی است؟

واقعیت این است که اگر خلاف قرارداد عملی رخ داده است، فرودگاه باید قرارداد را فسخ کند، نباید در استان بیش از این به حل مشکلات به صورت فراقانونی و مصلحتی عمل کنیم که اگر پیش از این مصلحتی عمل نمی شد که فرودگاه جای احداث گلخانه نبود و جای دیگری را در نظر می گرفتند. مدیر فرودگاه باید اگر اسناد و مدارکی دال بر اینکه قرارداد نقض شده است، دارد ارائه دهد و پرده از پشت پرده ها بردارد و اگر هم ندارد باید به قراردادی که مدیران پیش از او و بالادستی هایش عقد کرده اند، پایبند باشد و برای گلخانه ها مشکل ایجاد نکند. این دو مدیرکل را باید پای میز محاکمه و قضاوت نشاند، پیش از آنکه بیش از این از رسانه به همدیگر حمله کنند.

پیمان فرامرزی

لینک کوتاه:
نظرات
  1. علی گفت:

    اگرگوهرگانی به استانداری برودخیلی خوب میشود چون جهادکشاورزی راکامل نابود کردحالا ویرانه ای راتحویل میدهد انشاءالله باتوجه به سابقه ای که ازایشان داریم استانداری راهم نابودخواخدکرد