ساعت: ۱۵:۵۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ شناسه خبر: 33666

او مدیری است که قبل از مدیرعامل شدنش برای بخشی از جامعه همچنان مانند گذشته اش مدیر بوده است و نیازی به صندلی مدیری نبود تا او را بشناسند.

*راز ماندگاری این مدیر نفتی در چیست*

چندسالی است درباره او می خواهم بنویسم اما هر بار در اواسط قلم‌زدن پیش خود می‌گویم از آنجا که او را به خوبی می‌شناسم اصلا علاقه ای به تعریف دادن و تمجید دادن از خود را ندارد.

شاید اگر او دوباره به نفت نمی‌آمد، نوشتن در مورد او راحتتر بود چرا که در این صورت دیگران و اطرافیان نیز هیچ خیالی برشان نمی‌داشت که راقم با چه هدفی نوشته است اما باید گفت و نوشت تا بلکه بتوان ازاو اُلگویی ساخت برای نسل آینده.

اما نوشتن سخت می شود و به جرات باید اعتراف کرد نوشتن در مورد شخصیت او و مدیریتش را باید به چندین بخش تقسیم بندی کرد و درباره هر کدام به صورت مجزا و تفکیک شده قلم زد.

از مسؤولیت های اجتماعی و کارها و خدماتی که او قبل از آنکه  وزارت نفت ورود کند شخصا ورود کرده بود تا دیدگاه فنی و نفتی او و انتصاباتش که فقط با دید و نگاه نفتی است و نه چیز دیگر.

Image result for ‫بیژن عالیپور نفت‬‎

از نگاه یکسان او به اقوام بزرگی که در خوزستان وجود دارد و نشاندن آنها در دور هم تا آنجا که اگر او را نشناسند نمی‌دانند که او اصالتا از چه طائفه و قومی است و این کاربزرگی بود که این مرد با تجربه موفق به انجامش شد.

او مدیری است که قبل از مدیرعامل شدنش برای بخشی از جامعه همچنان مانند گذشته اش مدیر بوده است و نیازی به صندلی مدیری نبود تا او را بشناسند.

او نیاز نبود تا مدیرعامل شود تا معروف شود چرا که او خود در دوران زندگی و کاری اش به نوعی زندگی کرد تا مردم را با خود همراه کند و این راز ماندگاری این مرد نفتی است.

وقتی به ویکی پدیا رجوع کنیم و نام های مدیران صنعت نفت ایران را سرچ کنیم در میان آنها به یک مدیر نفتی می رسید که با بقیه آنها متفاوت است و تفاوت او با دیگران در ویکی پدیا به خوبی نمایان است آنجا که ویکی پدیا خیلی ها را متعلق به این جناح یا آن جناح خوانده است و این نیز تفاوت او با دیگر دوستانش است چرا که در ویکی پدیا به این مهم می‌رسیم که او فقط متعلق به نفت است.

به راستی باید وقت گذاشت و با چنین افرادی گفتگو کرد تا برای آیندگان به یادگار بماند که  راستی راز ماندگاری بیژن یا آقا (بیجن) جنوبی ها در چیست؟

امروز نه فقط نفتی ها بلکه پدران و مادران و به نوعی قدیمی های جاده های خاکی و صعب العبور جنوب کشور تا دل کوههای بی بی حکیمه  و نرگسی او را به خوبی می شناسند .

به جرات باید اعتراف کرد هیچ سیاه چادری را پیدا نخواهید کرد که پدرش خاطره ای را با “بیجن” نداشته باشد و راقم نیز بیجن را از نوع گویش آنها برداشت کرده ام.

سالها پیش بود که پیرمردی در دل کوههای بی بی حکیمه خاتون از مرد نفتی برایم تعریف می کرد که آنروزها فقط اجازه سوراخ شدن لوله آبی را داده بود تا آنها را از بی آبی نجات دهد و هنوز وقتی برای من که بیلرسوتی به تن داشتم می گفت برای آن مرد نفتی با زبان محلی خدا پدر بیامرز می فرستاد.

آنروزها هنوز مسؤولیت های اجتماعی مثل امروز در نفت مُد نشده بود اما به جرات باید گفت اگر پروژه های آن روزهای آقا بیجن روستاییان و عشایر را با امروزش قیاس کنیم مشاهده خواهید کرد که اصلا قابل قیاس نیست  و اینگونه است که با توجه به عملکرد او در گذشته انتظارات را در جنوب از او بالاتر می برد و بر همین اساس است که راقم پیشنهاد می‌کند که مناطق نفت خیز جنوب باید پروژه های او را به صورت جداگانه به رشته تحریر در بیاورد.

اما چه می شود که بیژن تهرانی ها تصمیم می گیرد تا بیژن جنوبی ها را در شرایط فعلی و حساس صدا کند و سکان نفت جنوب را به  دستان او بسپارد.

حمید بورد و رامین حاتمی و دیگر عزیزان نفت جنوب را به خوبی می شناسم و بارها گفته ام اینان همچون تکاییدی و مهران مکوندی و عماد آل خمیس و آل محمود ستاره های درخشانی در آسمان صنعت نفت کشور هستند که به احترامشان باید کلاه از سر برداشت  و عرض ارادت کرد اما…

فارغ از اینکه چه جریانی در راس کار است باید گفت بیژن تهرانی ها وقتی می دانست تمام امید دولت تدبیر همچون گذشتگان به نفت است  و از آنجا که شیخ الوزرا در همان روزهای اول به خوبی می دانست که در آینده نزدیک با بی پولی روبرو خواهد شد و اگر اینگونه شد پروژه های نفتی یک به یک خواهد خوابید و به دنباله آن نمی تواند به تعهدی که در خصوص افزایش نفت داده است عمل کند تنها یک راه داشت و آن استفاده از شخصیتی بود که بتواند جنوب را با هنرمندی اش هنرمندانه مدیریت کند.

بیژن تهرانی ها به خوبی می دانست در شرایط فعلی این بیژن جنوبی هاست که می تواند چنان همدلی را جنوب بوجود بیاورد که وزیرش در اوپک سرش را بالا نگهدارد.

اینجا فقط بحث فنی ملاک نبود چنانکه بعدها شاهد بودیم وزیر نفت از بورد و رامین حاتمی در نقاط حساس دیگری در صنعت نفت استفاده کرد؛ بلکه اینجا هنرمندی قرار بود با تجربه سالهای جوانی اش چنان مدیریت کند که هر موی سپیدش حکم این را برای پیمانکاران نفت داشته باشد که آری پول هست و پروژه ها نباید تعطیل شود.

بعدها بیژن تهرانی ها خود پس از بازگشت از اوپک اعتراف کرده بود که باورش برایش سخت بود که مردان حماسه ساز جنوبی های جنوب به شرایط  قبل از تحریم بازگشته اند و نتیجه چنین عملکردی را در پیام و بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای سال و آنجا که در قیاس عملکرد دولت از نفت نام می برد و آنها را می ستاید.

آری بیژن جنوبی‌ها هنرش ذاتی بود به طوریکه او اعتلا و عزت میهنش را می دید و نه چیز دیگر.

او در نفت جنوب که با تولید بیش از هشتاد درصد نفت کشور چرخ اقتصاد کشور را می چرخاند یکی از دیگر از نفتی هایی را که او نیز نگاه و دیدگاهی فقط نفتی داشت را بر مسند درگاه خروجی اش گذاشت و حکم رئیس روابط عمومی را بنام رضا طاهری زد و علمداری را که آشنا به رسانه ها بود و قلمش همواره در راستای نفت به چرخش در می آمد را به عنوان مشاور رسانه ای خود برگزید تا با خیالی آسوده به مسائل کلان فنی خود بپردازد.

او شکیب جوان را در دفتر گذاشت تا پاسخگوی مراجعه کنندگان باشد و به عنوان مشاوری خستگی ناپذیر در کنارش باشد و رامین را به اتاقی فرستاد که خود سالها بر آنجا تکیه زده بود و هنر امروزش را از آنجا با خود آورده بود.

Related image

او با اینکه می توانست سکوت اختیار کند اما بارها در حضور وزیر نفت از پرسنل قراردادی و پیمانکاری اش یاد کرد و خود را پدری خواند که بین فرزندانش اختلاف می گذارد و خواستار پیگیری و رسیدگی به کارکنان پیمانکاری و قراردادی در نفت شد.

مرد سحر خیز نفت جنوب با اینکه می توانست در جلسات فرهنگی در نشست با روحانیون و متولیان فرهنگی حضور پیدا نکند و به راحتی بهانه بیاورد و نماینده خود را بفرستد اما خود در نشست های فرهنگی حضور می یابد تا نشان دهد او به مقوله فرهنگی در نفت نیز توجه خاص دارد و با زبان ساده تر و دلی بگویم او حواسش به همه جا هست تا آنجا که از هم اکنون به دنبال فراهم کردن امکانات برای زائرین اربعین حسینی است و اینجاست که هنوز بعد از سالها مدیرعاملی او در نفت جنوب هرگاه او را می بینم یاد بیژن مهندسی ساختمان با کفش های قهوه ای واکس زده می افتم.

علی مراد کاظمپور

لینک کوتاه:
نظرات
  1. گچسارانی گفت:

    درود بر شیرمردان بختیاری و همه دلیرمردان خون گرم جنوب. کاظم پور متشکریم.