آوای جنوب  در فرهنگ عامیانه عشایری کهگیلویه و بویراحمد ،صلح و سازش و گذشت با حضور ریش سفیدان و معتمدان و متنفذین و نخبگان از اهمیت بالایی برخوردار است.، سایه ی زندگی قومی و قبیله ای در پیشبرد این صلح و سازش در بین ایلات و طوایف استان موجب شده که در هنگام بروز پدیده […]

آوای جنوب 

در فرهنگ عامیانه عشایری کهگیلویه و بویراحمد ،صلح و سازش و گذشت با حضور ریش سفیدان و معتمدان و متنفذین و نخبگان از اهمیت بالایی برخوردار است.، سایه ی زندگی قومی و قبیله ای در پیشبرد این صلح و سازش در بین ایلات و طوایف استان موجب شده که در هنگام بروز پدیده های نابهنجار مثل قتل و دعوا ،صاحبان عزت و احترام در بین مردم از اعتبار نیفتند و این بزرگان با پا درمیانی زمینه های عفو و گذشت را فراهم آورند تا طعم شیرین زندگی در جویبار عاطفه ها جاری گردد.

نجات سومین فرد از چوبه ی دار در گچساران در یک ماه گذشته

در فرهنگ عامیانه عشایری کهگیلویه و بویراحمد ،صلح و سازش و گذشت با حضور ریش سفیدان و معتمدان و متنفذین و نخبگان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 سایه ی زندگی قومی و قبیله ای در پیشبرد این صلح و سازش در بین ایلات و طوایف استان موجب شده که در هنگام بروز پدیده های نابهنجار مثل قتل و دعوا ،صاحبان عزت و احترام در بین مردم از اعتبار نیفتند و این بزرگان با پا درمیانی زمینه های عفو و گذشت را فراهم آورند تا طعم شیرین زندگی در جویبار عاطفه ها جاری گردد.

فردی که ۶ سال پیش بر اثر یک درگیری مرتکب قتل عمد شده بود با وساطت دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان از چوبه دار نجات یافت.

 حجت الاسلام والمسلمین محمد صدرا ادیبان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران در همین رابطه اظهار داشت: این قتل در سال ۱۳۹۳ اتفاق افتاد و به موجب دادنامه صادره از شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان مستقر در شهرستان گچساران، این فرد به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شد.

 دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران در ادامه افزود: با اعتراض این فرد پرونده امر در شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و شعبه مزبور رأی دادگاه کیفری استان را تایید کرد.

 ادیبان افزود: سفیران صلح و افراد معتمد ،سادات جلیل القدر و روحانیون ، ریش‌سفیدان و اعضای شورای حل اختلاف این شهرستان، از یک ماه پیش تلاش کردند تا رضایت اولیای دم را کسب نمایند و امروز در حالی که به موجب درخواست اولیای‌ دم جهت اجرای مراسم قصاص مهیا  شده بود اولیای دم از حقوق قانونی خود  مبنی بر قصاص نفس گذشت نمودند و به این فرد زندگی دوباره بخشیدند.

        دادستان عمومی و انقلاب گچساران در پایان گفت : در یک ماه گذشته این سومین مورد می باشد که از         چوبه ی دار نجات یافته است.